CTR_80917

Jabłka bez barier

23 stycznia 2004

Jabłka z tegorocznych zbiorów będą już sprzedawane do 25 państw Unii Europejskiej bez żadnych barier. Jednak zanim opanujemy ten rynek nasi sadownicy muszą zacząć organizować się w duże i silne grupy producenckie oraz spełnić unijne normy jakościowe.

Polska będzie członkiem Unii Europejskiej już za 100 dni. I choćby, dlatego temat integracji zdominował coroczne spotkanie sadowników w Grójcu. To, co może cieszyć producentów jabłek po 1 maja to zniknięcie tzw. cen wejścia, które do tej pory skutecznie utrudniały ich eksport na rynki Piętnastki.

Wprawdzie tylko w zeszłym roku za granicę sprzedawaliśmy, aż 370 tys. ton tych owoców, ale do krajów Unii trafiało zaledwie kilka tysięcy. Szansa na sukces jest tym większa, że w Unii od zeszłego roku produkcja jabłek spada. Ale żeby zawojować unijne rynki trzeba będzie się postarać.

A ujednoliconą i dużą partię towaru mogą zaoferować tylko, ci sadownicy, którzy są zorganizowani w grupy producenckie. Niestety tych jest w Polsce, jak na lekarstwo.

Co więcej - tylko sadownicy skupieni w grupach producenckich będą mogli skorzystać z unijnych programów pomocowych. Bruksela finansuje na przykład wycofywanie owoców z rynku, ale te pieniądze mogą otrzymać tylko uznane grupy.


POWIĄZANE

We wtorek rząd zdecydował o przyznaniu 25 mln euro pomocy dla fińskich rolników....

Nowe dane dotyczące europejskiego sektora zbóż i roślin oleistych opublikowane p...

Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę