Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Jak nie susza to grad

1 sierpnia 2003

Uprawy najpierw wytrzebił mróz i wiatr, potem nadeszła susza, a ostatnio gradobicie. Wojewoda Warmińsko-Mazurski zapewnia rolników, że będą kredyty klęskowe.

Oszacowane straty spowodowane tylko wymarznięciem rzepaku i zbóż ozimych wynoszą 4,5 miliona zł. Do tego doszła, w maju i czerwcu, susza. Jakby było tego mało to pod koniec czerwca, południową część regionu nawiedziło gradobicie. Dlatego też 28 czerwca wojewoda powołał wojewódzką komisję do oszacowania faktycznego poziomu strat.
 
Wojewoda zapewnia

Gospodarzę na 950 ha. Niestety 156 ha rzepaku i 37 ha jęczmienia zostało zniszczone w całości przez gradobicie, a 91 ha w 50 procentach – mówi Bolesław Tołłoczko, rolnik z Nidzicy. – Moje straty wynoszą 500 tys. zł.

Uruchomiłem procedury niezbędne do otrzymania kredytu – zapewnia Stanisław Leszek Szatkowski, wojewoda Warmińsko-Mazurski. – Ciągle dostaję sygnały od rolników i organizacji rolniczych o stratach na polach. W tamtym roku klęski dotknęły 9,5 tysiąca gospodarstw, z tego powodu zagwarantowaliśmy ponad 100 milionów złotych kredytu.
 
 Potrzebne poręczenia

Chodzi o to, żeby kredyt klęskowy w bankach obsługujących rolników był dostępny już w pierwszej połowie września, kiedy zaczynają się siewy – podkreśla Henryk Welc, z Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.
 
Izba, oprócz wniosku do wojewody o ogłoszenie na naszym terenie klęski, zamierza zabiegać w imieniu rolników o prolongatę na wcześniej zaciągnięte przez rolników kredyty, ponieważ klęska dotyka gospodarstwa już czwarty rok z rzędu.
 
Problem w tym, że wiele banków uważa, że kredyty klęskowe dla rolników są dla nich nieopłacalne. Banki stosują nawet 2-procentową prowizję przy oprocentowaniu kredytu na 2 procent. Problem również jest brak zabezpieczeń bankowych. Dlatego w niektórych przypadkach poręczycielami powinny stać się ARiMR lub AWRSP – dodaje Bolesław Tołłoczko.
 
Komisja szacująca straty na polach przekaże protokół zbiorczy z całego województwa wojewodzie do 5 sierpnia. Zaraz potem wojewoda powinien zwrócić się do ministra o kredyty klęskowe. Może on zostać udzielony maksymalnie na 8 lat. Bank może zastosować karencję w spłacie kapitału do 2 lat. Wysokość kredytu nie może przekraczać oszacowanej przez komisję wielkości szkód w gospodarstwie rolnym. Może zostać przeznaczony na zakup m. in.: materiału siewnego i szkółkarskiego, nawozów mineralnych, środków ochrony roślin, paliwa na cele rolniczej.


POWIĄZANE

Analiza cen zbóż (w szczególności pszenicy) na Ukrainie i w Polsce pozwala stwie...

Na początku września odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę