Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Jęczmienne żniwa za pasem

2 lipca 2002

Rolnicy szykują się do zbiorów jęczmienia. Maklerzy spodziewają się pierwszych dostaw pod koniec tego tygodnia. 

Cena tegorocznego jęczmienia spadnie do około 300 zł/t – przewiduje Witold Góra z domu handlowego Agro z Łodzi. Prawdopodobnie na początku dostawcy będą chcieli uzyskać cenę nieco wyższą – 330-350 zł/t. Dostawcy są gotowi obniżać ceny pszenicy paszowej. Zwłaszcza, jeśli jej jakość nie jest najlepsza. Za pszenicę z jakimś defektem można uzyskać od 300 do 390 zł/t. Cena ziarna, które nie spełnia wymagań jakościowych, kształtuje się na poziomie 430-455 zł/t. 

Wśród zbóż paszowych największe powodzenie ma kukurydza. Jej cena rośnie średnio o 5-10 zł na tydzień. Obecnie kukurydza oferowana jest po 435-450 zł/t. Zbiory tego ziarna są dopiero jesienią, dlatego producenci nie spieszą się z jej wysprzedażą.

Pszenica konsumpcyjna nadal zalega w magazynach. Są chętni na na to zboże, ale po cenie 490-515 zł/t z dostawą. Tymczasem ci, którzy uczestniczyli jesienią w skupie interwencyjnym płacili za nią po 510 zł/t. Oferowana więc aktualnie cena nie pokrywa kosztów magazynowania. Przechowalnie jednak decydują się na wyprzedaż, robiąc w ten sposób miejsce na tegoroczne zbiory.

Nadal brak zainteresowania otrębami z importu. O kilka procent wzrosły notowania śruty sojowej. Cena krajowej śruty rzepakowej klasyfikuje się na poziomie 490-520 zł/t, a czeska po 113-117 euro/t.


POWIĄZANE

Analiza cen zbóż (w szczególności pszenicy) na Ukrainie i w Polsce pozwala stwie...

Na początku września odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę