Claas_20.11.2020

Jubileuszowe X DNI POLA BASF w Jarosławcu

19 czerwca 2006

Już po raz dziesiąty BASF zorganizował na swoich poletkach demonstracyjnych w Centrach Kompetencji coroczne Dni Pola. Pierwszy Portal Rolny, tym razem uczestniczył w tej imprezie w miejscowości Jarosławiec - okolice Środy Wielkopolskiej, w Gospodarstwie Pana Janusza Paula.

Tegoroczna impreza w Jarosławcu zgromadziła wielu producentów rolnych, wystawców sprzętu rolniczego, producentów nasion – w sumie poletka BASF odwiedziło ok. 2000 rolników z Wielkopolski a także a z Woj. Lubuskiego, Kujawsko-Pomorskiego a nawet Zachodniopomorskiego.

Zapytaliśmy p. Tomasza Jaskulskiego, specjalistę do spraw wdrożeń w BASF, o krótką ocenę tegorocznej imprezy: „Tegoroczne dni Pola BASF, jak na jubileuszowe przystało, są bardzo udane, pogoda nam dopisała, frekwencja przewyższyła nasze oczekiwania. Pierwszego dnia było bardzo dużo rolników gospodarujących na dużych obszarach ( powyżej 400 ha ). Dzisiaj są dni otwarte, na które przybyło ponad 2 tys. Gości.
Należy zwrócić uwagę na bardzo ciekawy program artystyczny. Postanowiliśmy w programie o charakterze rozrywkowym użyć kultury dalekowschodnich sztuk walki, która w swych motywach nawiązywała do naszego nowego produktu, jakim jest Pictor 400 SC, który bardzo skutecznie zwalcza choroby grzybowe w rzepaku ozimym. Jest to pierwszy rok, gdzie wprowadziliśmy ten preparat do stosowania i cieszy się on teraz bardzo dużym zainteresowaniem wśród rolników. Preparat ten zwalcza takie choroby grzybowe jak: czerń krzyżowych, zgnilizna twardzikowa i szara pleśń.
Poprzez Dni Pola chcieliśmy życzyć rolnikom wysokich plonów o dobrych parametrach, które można osiągnąć poprzez stosowanie preparatów firmy BASF i oczywiście chcielibyśmy życzyć wysokich cen, aby produkcja była dobrze opłacalna.”

Z Panem Pawłem Kazikowskim z BASF Polska zwiedziliśmy pola demonstracyjne BASF w Jarosławcu.

Na polach tych pokazujemy nowoczesne technologie ochrony preparatami firmy BASF – mówi Paweł Kazikowski- to są pola po prawej stronie, natomiast po lewej stronie mamy uprawy bez stosowania środków ochrony roślin- poletka kontrolne. Przyjęliśmy taki sposób prezentacji po to, aby rolnicy naocznie mogli się przekonać, jakie efekty daje stosowanie produktów firmy BASF- herbicydów, fungicydów oraz regulatorów wyrostu. Nasi przedstawiciele bezpośrednio na polu udzielają szczegółowych informacji rolnikom, udzielają porad i rozwiązują problemy.

Działanie produktów BASF demonstrowane jest w takich uprawach jak: pszenica ozima, żyto, pszenżyto ozime, kukurydza, buraki cukrowe, jęczmień ozimy i jary oraz rzepak ozimy. Polami tymi zajmuje się Pan Tomasz Jaskulski.

Pomiędzy polami gdzie zastosowano nowoczesne wysokiej jakości produkty BASF a poletkami kontrolnymi jest wyraźna różnica. To efekt ochrony fungicydowej, oraz tzw. ,,efekt zieloności roślin,, wyrażający się intensywnym zabarwieniem będącym dodatkowym działaniem fizjologicznym zastosowanego produktu Juwel TT 483 SE.

Tam gdzie został zastosowany Juwel TT 483 SE 1,2 l/ha na pierwszy zabieg plantacja pszenicy ozimej prezentuje się okazale i rokuje nadzieję na wysoki plon. Przewidujemy jeszcze zastosowanie drugiego zabiegu fungicydowego preparatem Swing Top 183 SC w dawce 1,2l/ha w fazie początku kwitnienia pszenic. Zwiazane jest to z dużym zagrożeniem porażenia kłosów grzybami z rodzaju fusarium i możliwością stwierdzenia mykotoksyn w ziarnie zbóż. Zastosowanie fungicydu Swing Top 183 SC rozwiązuje ten problem.

W uprawach pszenicy ozimej w poprzednich latach odnotowywano już wzrosty plonu powyżej 25 dt/ha, oczywiście w warunkach wysokiej presji chorób.

W oziminach ciekawie prezentuje się jesienna ochrona herbicydowa preparatem Maraton 375 SC w dawce 4 litry na hektar. Na innych poletkach duże zainteresowanie wzbudza działanie wiosenej ochrony herbicydowej produktem Mocarz 75 WG w dawce 0,2 kg/ha np. w uprawie jęczmienia jarego, Do ochrony fungicydowej jęczmienia jarego polecamy mieszaninę Juwelu 483 SE 0,5l/ha z Duetem 250 SC 0,5 l/ha. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, ale w całości chroniące przed takimi chorobami jak np. plamistość siatkowa, mączniak prawdziwy, helmintosporioza.

Z kolei rzepak ozimy w okolicach Środy Wielkopolskiej ma bardzo dobre warunki do wegetacji.

W naszych Centrach Kompetencji do ochrony rzepaku przed chwastami na jednych odmianach użyto herbicydu Nimbus 283 SE 2,5 l/ha a na innych Butisan Star 416 SC 2,0 do 2,5 l/ha, które stosuje się w jesiennym terminie zwalczania chwastów.

W uprawie rzepaku dobre efekty daje jesienne zastosowanie regulatora wzrostu i fungicydu o nazwie Caramba 60 SL w dawce 1,0 l/ha. Jest to produkt który w jesiennym terminie stosowania poprawia zimotrwałość rzepaku co w regionie Wielkopolski ma istotne znaczenie. Wczesnowiosenne ponowne zastosowanie produktu Caramba 60 SL 0,8 l/ha powoduje istotne skrócenie roślin rzepaku zapobiegając przed wyleganiem plantacji i chroniąc plantację przed porażeniem patogenami we wczesnowiosennych stadiach rozwojowych.

W uprawie rzepaku i innych zbóż, szczególnie ważna jest ochrona fungicydowa przed patogenami, które w tym roku, z uwagi na dużą wilgotność i ilość opadów będą występowały w bardzo dużym nasileniu. Do ochrony fungicydowej w okresie od poczatku kwitnienia do opadania pierwszych płatków kwiatowych polecamy nasz nowy produkt Pictor 400 SC 0,5 l/ha, który jest tego roku absolutnym hitem.

Aby osiągnąć zadowalający efekt ekonomiczny w produkcji roślinnej trzeba zachować wszystkie elementy agrotechniki uznane przez dobra praktykę rolniczą. Jak widać na prezentowanych uprawach doświadczalnych stosowanie produktów firmy BASF daje wyśmienite rezultaty.

Licznie przybyli na dni pola rolnicy z różnych stron kraju przede wszystkim z regionu centralnego, zachodniego i północno-zachodniego wyrażali bardzo duże zainteresowanie prezentacjami polowymi. Jeden z rolników prowadzący 65-cio hektarowe gospodarstwo przybył z kolegami z woj. Kujawsko-Pomorskiego.

Uwagę zwracamy na demonstracyjne pola, które w tym roku wyglądają szczególnie dobrze – powiedział rolnik. Na imprezę przyjeżdżam, co roku, aby dowiedzieć się o produktach firmy BASF jak najwięcej, oraz obejrzeć i przekonać się jakie rezultaty można osiągnąć stosując produkty BASF w określonych warunkach klimatyczno-glebowych. Ważne są dla nas wszelkie nowości. Spotkanie jest bardzo udane, będziemy wracać na pewno zadowoleni.

Rolnicy spodziewają się w tym roku dość wysokich plonów –słyszeliśmy wśród zwiedzających. Większość z nich deklarowała swoją obecność na Dniach Pola BASF za rok. Na imprezie w Jarosławcu nie tylko byli obecni producenci rolni również dystrybutorzy sprzętu rolniczego, reprezentanci mediów, oraz świata nauki. Udało się nam porozmawiać z Panem Prof. Stefanem Pruszyńskim, dyrektorem Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu. Pan profesor powiedział:

„ Dni Pola BASF, to od kilku ładnych lat dobra tradycja. Nie tylko ja, ale spory zespół z Instytutu Ochrony Roślin z Poznania, uczestniczy w tej imprezie. Obejrzenie nowych technologii, nowych odmian, daje konkretną korzyść. Ta forma, przyjęta przez BASF jest najlepszym rozwiązaniem. Na polach doświadczalnych, producenci mogą widzieć konkretne efekty zastosowania środków ochrony roślin. Obecnie mamy trzy technologie produkcji: konwencjonalną, integrowaną i ekologiczną. Rolnicy mają wiele znaków zapytania w wyborze jednego z kierunków produkcji, ale myślę, że Dni Pola przyczyniają się do dokonania i w tym aspekcie trafnych decyzji.
Życzyłbym wszystkim producentom, aby mieli już teraz jasność, w którym kierunku powinni rozwijać swoje gospodarstwa rolne, stabilizacji rynku, i wysokiej opłacalności produkcji.

Zakończyły się, zatem, niezwykle udane, X Jubileuszowe Dni Pola, organizowane przez BASF. Producenci i wystawcy deklarowali, że na pewno spotkają się na tej pożytecznej imprezie w przyszłym roku. Pierwszy Portal Rolny, z przyjemnością przyjmie kolejne zaproszenie.

Tak, więc, do zobaczenia za rok!


POWIĄZANE

Dietetycy zalecają obecnie, aby warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę, te...

Pandemia wygenerowała dodatkowy popyt na owoce jagodowe. Produkcja wzrosła o 10%...

W ciągu czterech miesięcy geoserwis Susza 2020 odwiedziło 2514 użytkowników, któ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę