Kampania cukrowa rozpoczęta

3 października 2007
W tym roku sezon zaczął się wyjątkowo szybko, bo już pod koniec września. Pomimo dobrych plonów plantatorzy nie są zadowoleni - buraki cukrowe przestały być najbardziej opłacalną rośliną w produkcji rolnej i wielu rozważa rezygnację z ich uprawy.

Koncern Sud Zucker rozpoczął kampanię wcześniej niż zwykle. Z powodu restrukturyzacji w niektórych zakładach będzie trwała tylko 2 tygodnie, a w innych dłużej niż zwykle. W Cukrowni Cerekiew aż 110 dni.

Cukier nadal będą produkować trzy fabryki w Lewinie Brzeskim, 900 opolskich plantatorów rocznie produkuje blisko milion to buraków i nawet przy obecnych wysokich cenach zboża ta uprawa jest dla gospodarzy nadal wyjątkowo dochodowa. Ale opolscy rolnicy, którzy potrafią uprawiać buraki nie ukrywają obaw o przyszłość swoich plantacji, ponieważ Unia co rok zmniejsza limit uprawy buraków na cukier.

W Polsce osiąga się średnio 11 ton cukru z hektara. We Francji wydajność dochodzi do 15-tu ton. Spadająca opłacalność produkcji buraków cukrowych to między innymi efekt reformy unijnego rynku cukru. Zmiany zakładają stopniowy spadek gwarantowanych cen skupu.


POWIĄZANE

Spotkanie ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoły Solskiego oraz mini...

Od początku uruchomienia mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla produc...

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Roln...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę