Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Kampania cukrowa rozpoczęta

3 października 2007
W tym roku sezon zaczął się wyjątkowo szybko, bo już pod koniec września. Pomimo dobrych plonów plantatorzy nie są zadowoleni - buraki cukrowe przestały być najbardziej opłacalną rośliną w produkcji rolnej i wielu rozważa rezygnację z ich uprawy.

Koncern Sud Zucker rozpoczął kampanię wcześniej niż zwykle. Z powodu restrukturyzacji w niektórych zakładach będzie trwała tylko 2 tygodnie, a w innych dłużej niż zwykle. W Cukrowni Cerekiew aż 110 dni.

Cukier nadal będą produkować trzy fabryki w Lewinie Brzeskim, 900 opolskich plantatorów rocznie produkuje blisko milion to buraków i nawet przy obecnych wysokich cenach zboża ta uprawa jest dla gospodarzy nadal wyjątkowo dochodowa. Ale opolscy rolnicy, którzy potrafią uprawiać buraki nie ukrywają obaw o przyszłość swoich plantacji, ponieważ Unia co rok zmniejsza limit uprawy buraków na cukier.

W Polsce osiąga się średnio 11 ton cukru z hektara. We Francji wydajność dochodzi do 15-tu ton. Spadająca opłacalność produkcji buraków cukrowych to między innymi efekt reformy unijnego rynku cukru. Zmiany zakładają stopniowy spadek gwarantowanych cen skupu.


POWIĄZANE

12. kwietnia, minister rolnictwa wydał zezwolenie na stosowanie środka ochrony r...

Od 17 maja do 27 czerwca 2021 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnict...

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zaprasza na Krajowe D...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę