EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Kampania cukrownicza w toku

20 października 2004

500 tysięcy ton buraków zakontraktowała w tym roku u rolników największa na Podkarpaciu cukrownia w Ropczycach. Po raz pierwszy buraki będą kupowane po unijnych cenach i na nowych, zmienionych zasadach. Rolnicy są pełni obaw.

Rolnicy, którzy maja plantacje powyżej jednego hektara, nie będą już odwozić buraków do punktów skupu, tylko składować je na polach. Choć ceny skupu buraków są ustalone przez Unię, rolnicy nie wiedzą jeszcze ile zarobią

Podstawowa cena tony to nieco ponad 47 euro. Za buraki, z których produkowany będzie cukier na rynek krajowy cukrownia nie może zapłacić mniej niż 46,72 euro. Jednak w tym roku koszty produkcji są wyższe niż w ubiegłych.

Do tego rolnicy muszą jeszcze zapłacić za przewiezienie buraków, a także za włókninę do ich okrycia w razie mrozów. Taka rolka kosztuje aż 500 zł a starcza na 100 ton buraków. Transport z pól spędza sen z powiek także samorządom, ale z zupełnie innych powodów.

Ciężkie transporty w granicach 50-60 ton niszczą drogi, które i tak są nienajlepszej jakości. Dlatego samorządowcy ustalają z rolnikami i przedstawicielami cukrowni najbardziej dogodne dla wszystkich miejsca składowania.


POWIĄZANE

Do tegorocznych żniw zrealizujemy rozbudowę i modernizację elewatora Braniewo- p...

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę