a_konopie_targi_2023
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Komisja skarbu za zmniejszeniem dofinansowania Krajowej Spółki Cukrowej

17 listopada 2004

Dofinansowanie Krajowej Spółki Cukrowej (KSC) kwotą 60 mln zł w 2004 roku zakłada przyjęta we wtorek przez sejmową Komisję Skarbu poprawka do poselskiego projektu uchwały z maja tego roku.

Poselski projekt zakładał podniesienie kapitału zakładowego spółki o 223 mln zł.

Na początku listopada tego toku kluby poselskie (SLD i PO) zgłosiły wątpliwość, czy konieczne jest dofinansowanie KSC o 223 mln zł, czyli - w ich opinii - zbyt wysoką kwotę. Wobec zastrzeżeń projekt trafił ponownie do Komisji Skarbu. We wtorek komisja odrzuciła wniosek Małgorzaty Ostrowskiej (SLD) o odrzucenie projektu i przyjęła poprawkę o zmniejszenie kwoty dotacji.

Obecny ma komisji wiceminister skarbu Tadeusz Soroka stwierdził, że obecnie Spółka jest w dobrej kondycji finansowej, gdyż poprawiła się koniunktura na rynku cukru. Spółka na bieżąco reguluje zobowiązania także wobec plantatorów. W związku z tym resort skarbu przychyla się do propozycji zmniejszenia dofinansowania KSC w 2004 r. na kwotę 60 mln zł.

Kampania 2004/2005 jest pierwszą prowadzoną według zasad obowiązujących producentów w Unii Europejskiej, gdzie cena buraków jest regulowana. Według szacunków, na zapłatę dla plantatorów buraków potrzebne jest ok. 830 mln zł. Jak poinformował wiceprezes KSC Stanisław Pawlak, spółka już uzyskała od banków 500 mln zł kredytów.

W sezonie 2002/2003 KSC zamknęła bilans stratą w wysokości 70 mln zł, zaś tegoroczny rok obrotowy (zakończył się 30 września) KSC zamknęła zyskiem w granicach 45-50 mln zł.

W ciągu ostatniego roku zadłużenie KSC spadło o ponad połowę - spółka spłaciła większość z 300 mln starych długów cukrowni. Z blisko 6 tys. do 4,5 tys. zmniejszyła się także liczba pracowników.

Krajowa Spółka Cukrowa SA powstała w sierpniu 2002 r. i jest największym w Polsce producentem cukru, posiadającym blisko 40 proc. udziałów w rynku cukru. Od października ubiegłego roku działa jako ogólnopolski koncern, do którego weszły 22 odziały; jest także większościowym akcjonariuszem w pięciu cukrowniach- spółkach zależnych.


POWIĄZANE

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych oficjalnie przystąpił do Polskiej Ko...

Różnice w wynagrodzeniach, nieodpłatna praca opiekuńcza, problemyz awansami i ra...

Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbio...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę