Advertisement

Koniec polskich owoców?

10 sierpnia 2004

Polskie owoce w skupie są najtańsze od 10 lat. Na zachodzie ceny owoców miękkich są co najmniej czterokrotnie wyższe niż u nas. Dzięki temu dużo eksportujemy.

Jeszcze rok temu za kilogram czarnych porzeczek płacono 1,20 zł. W tym roku 30 groszy, - cztery razy mniej. Ponad trzykrotnie tańsze są wiśnie i maliny.

Większość sadowników już nie zbiera owoców. Wprawdzie skończyły się blokady 8 spośród 28 zakładów przetwórczych, ale sadownicy oskarżają je o zmowę kartelową, czyli o wspólne ustalenie niskich cen skupu. Tymczasem na Zachodzie ceny owoców miękkich są co najmniej czterokrotnie wyższe niż u nas. Ale dzięki temu mamy 45% udział w unijnym rynku czarnej porzeczki i 54% udział w rynku wiśni.

Według dr Bożeny Noseckiej z Zakładu Ekonomiki Ogrodnictwa IERiGŻ - Na braku porozumienia w sprawie cen stracą wszyscy i sadownicy, bo nie sprzedadzą do skupów i skupy, bo stracą odbiorców.

Osiągnięto porozumienie co do cen wiśni, ale temat wróci podczas zbioru jabłek. W krajach zachodnich o interesy rolników dbają grupy producenckie. Frank Döscher z Elbe-Obst Vertriebsgesellschaft mbH powiedział, że wspólne działanie pomaga nam negocjować ceny skupu i gwarantować jakość, ilość i dostawę owoców na czas.

W Niemczech działa tylko 6 grup producenckich. Sprzedają owoce za około 700 mln zł., to ponad połowa całej produkcji.

W Polsce działa 12 grup. Rocznie sprzedają produkty rolne za ok. 6 mln zł., to niecały 1% produkcji. Główna bariera - według rolników, to dodatkowy 19% podatek, który zapłacić grupa producencka. Taki, jaki płacą firmy.


POWIĄZANE

Minister rolnictwa odmówił wydania zezwoleń na stosowanie zapraw z grupy neoniko...

W ostatnim czasie w etykietach produktów zawierających glifosat uwzględnione zos...

Upowszechnianie kultury wina poza tradycyjnymi regionami winiarskimi będzie głów...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę