Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Koniec protestu sadowników

3 sierpnia 2004

Producenci wiśni z powiatu sandomierskiego zakończyli w piątek kilkudniową blokadę drogi do zakładu przetwórstwa owoców w Gołębiowie koło Opatowa.

Protest ustał po tym, jak podwyższono cenę skupu wiśni do 90 groszy za kilogram - poinformował wójt gminy Lipnik Józef Bulira, na terenie, której działa przetwórnia.

Do piątku zakład w Gołębiowie oferował dostawcom wiśni 60 groszy za kilogram dominującej na nizinie sandomierskiej "łutówki", a 1,15 zł płacił za rzadką na tym terenie odmianę "nadwiślańską". Tymczasem, jak obliczył Instytut Ekonomiki Rolnictwa, koszt produkcji jednego kilograma wiśni wynosi w tym roku 1,68 zł. Uczestnicy gołębiowskiego protestu domagali się choćby minimalnej ceny skupu wiśni - wyjaśnił Bulira.

Uzyskana po wielogodzinnych, burzliwych negocjacjach wyższa cena skupu tych owoców nie satysfakcjonuje rolników, ale zdecydowali oni przerwać protest, ponieważ dochód z produkcji sadowniczej jest dla wielu z nich jedynym źródłem utrzymania - dodał wójt.

Żądania rolników poparł zarząd województwa świętokrzyskiego. Proponowane ceny są tak niskie, że pozwalają tylko w niewielkim stopniu pokryć koszty produkcji tych owoców. Sytuacja ta oznacza dla wielu producentów duże straty i prowadzi do bankructwa gospodarstw - oświadczył w piątek w imieniu zarządu marszałek Franciszek Wołodźko.

Jego zdaniem, docelowe rozwiązanie problemu wymaga stosownych działań na szczeblu rządowym i Komisji Europejskiej oraz skoordynowanej współpracy całego sektora owocowo-warzywnego w Polsce. Konsolidowanie się rolników w "grupy producentów" to kierunek jak najbardziej pożądany - ocenił marszałek świętokrzyski.


POWIĄZANE

Stosowanie uproszczeń, skracanie płodozmianów, a przede wszystkim uprawa w monok...

Rok 2023 jest kolejnym sezonem z cyklicznie występującymi ekstremami pogodowymi ...

W Polsce produkuje się nawet 75 proc. światowych zasobów aronii. Popularność teg...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę