CTR_80917

Korzeń bez poręczeń

1 października 2003

Na Kujawach i Pomorzu rozpoczęła się kampania cukrownicza 2003/2004. Mimo tegorocznej suszy plantatorzy nie narzekają – buraki są dorodne i zawierają dużo cukru.

W minionym tygodniu ruszyły cukrownie British Sugar Overseas. W ciągu 90 dni po ok. 200 tys. ton korzeni skupią zakłady w Ostrowitem i Unisławiu. 230 tys. ton buraków przerobi fabryka w Dobrem.
 Pierwszy cukier wyprodukowała także spółka Pomorski Cukier (koncern Nordzucker) w Chełmży. Skupi ponad 400 tys. ton buraków, ponieważ przejął limity zakładu w Mełnie (wyłączonego z produkcji). Kampania powinna zakończyć się w Chełmży 17 grudnia br. 

W tym tygodniu skup korzeni rozpoczną cukrownie Krajowej Spółki Cukrowej. W środę, jako pierwsze w grupie bydgoskiej, ruszą Nakło, Tuczno i Żnin. Najpóźniej, 8 października produkcję rozpocznie Kruszwica. Średnio kampania potrwa w bydgoskich cukrowniach 60 dni. Najwięcej buraków (220 tys. ton) skupi fabryka w Nakle, która przejęła limity zamkniętego Pruszcza.
 Mimo tegorocznej suszy plantatorzy nie narzekają - buraki są dorodne i zawierają dużo cukru. Najwyższą polaryzację (ok. 18,5 proc.) mają korzenie skupowane przez cukrownię Janikowo. Szacuje się, że plony w regionie wyniosłą 400-430 q/ha. 

Największym zmartwieniem dostawców są płatności za korzenie. Zachodnie koncerny obiecują, że zapłacą plantatorom w ciągu dwóch tygodni od zakończenia dostawy. Gorzej jest w KSC, która nie dostała jeszcze poręczeń rządowych na 750 mln zł kredytów skupowych. Termin pierwszych płatności w grupie bydgoskiej mija na początku listopada b.r.


POWIĄZANE

Na przełomie września i października wielu rolników zastanawia się, czy po wysie...

Od 1 sierpnia do 30 września br. w całym kraju nie było suszy rolniczej, przeciw...

UE powinna mieć ambitniejsze cele klimatyczne; musi rozwinąć strategię "zero emi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę