CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Krakowskie Zakłady Zbożowe skupiły 30 tys. ton pszenicy

24 września 2004

Zaplanowane 30 tys. ton pszenicy skupiły w tym sezonie Polskie Zakłady Zbożowe w Krakowie - największy odbiorca zbóż w województwie małopolskim. Średnia cena skupu ziarna wyniosła 431 zł za tonę - poinformowała prezes spółki Lucyna Jędrzejczyk.

Tegoroczny skup przebiegał o wiele spokojniej w porównaniu z ubiegłymi latami. Widać było, że powoli zbliżamy się do zasad obowiązujących w tym zakresie w Unii Europejskiej - ocenia Jędrzejczyk.

Według niej, przed krakowską firmą nie było w tym roku kolejek rolników chcących sprzedać zboże. - Obserwujemy nawet pewną nadpodaż zarówno w kraju, jak i innych państwach unijnych - dodała.

Do Krakowa z pszenicą przyjeżdżali nie tylko producenci z województwa małopolskiego, ale także z opolskiego i dolnośląskiego. Jakość zboża jest nieco gorsza w porównaniu z zeszłym rokiem.

W tym roku po raz pierwszy obowiązują unijne zasady w zakresie działania i interwencji na rynku zbóż. Dotychczasowe formy wspierania producentów zastąpiły dopłaty obszarowe. W okresie żniw zboże skupowane jest na zasadach rynkowych.

Interwencyjny zakup rozpocznie się od 1 listopada po cenie 101,31 euro, obowiązującej we wszystkich krajach UE na pszenicę, jęczmień i kukurydzę.


POWIĄZANE

Dwie deklaracje: na temat unijnej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energi...

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 28.07.2017 z uwagi na wiosenne przymrozki t...

W dniu 15 września 2017 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się war...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę