EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Kto kupi zakłady tłuszczowe w Warszawie?

5 marca 2004

W ciągu 3 - 4 najbliższych miesięcy Olvit może zostać głównym inwestorem Zakładów Przemysłu Tłuszczowego w Warszawie, zajmujących trzecią pozycję na krajowym rynku margaryn. Z połączenia Olvitu z zakładem w stolicy oraz z tłocznią rzepaku w Brzegu może powstać jedna z najsilniejszych grup w branży tłuszczowej.

Olvit Pro uzyskał od resortu skarbu wyłączność na negocjacje w sprawie kupna Zakładów Przemysłu Tłuszczowego w Warszawie. Według Magdy Nienałtowskiej, z zespołu prasowego resortu skarbu, transakcja może dojść do skutku w pierwszym półroczu br.

"Rz" ustaliła, że przejęcie ZPT może kosztować do 50 mln zł. Potencjalnego nabywcę czekają rozmowy ze związkowcami w sprawie pakietu socjalnego, a załoga liczy na 2 - 3-letnie gwarancje zatrudnienia.

ZPT za 2003 r. wykazały 351,6 mln zł wpływów, 12,4 mln zł zysku operacyjnego i niemal 8 mln zł zysku brutto. W ocenie Marka Zakrzewskiego, prezesa ZPT, sprzedaż w styczniu i lutym br. była o 15 proc. wyższa od ubiegłorocznej.

Spółka w minionym roku zwiększyła udziały w rynku margaryn (ma 17,9 proc. w ujęciu ilościowym, za Unileverem i Bielmarem), minimalnie spadły jej udziały w rynku olejów (8,4 proc. według AC Nielsen, firmy badającej rynek).

- Jesteśmy zainteresowani budową silnej grupy, dlatego prowadzimy kilka projektów - mówi Jacek Linka, reprezentujący Olvit Pro, która jest spółką córką gdańskiego Olvitu. Olvit specjalizuje się w dostawach tłuszczy dla firm cukierniczych, w 2003 r. wykazał 220 mln zł wpływów ze sprzedaży.

Efekty synergii z połączenia obu firm wzrosłyby po planowanej przez Olvit transakcji zakupu - razem z Kruszwicą - części upadłej Kama Foods w Brzegu. Taka grupa ma szanse zostać wiceliderem rynku margaryn.


POWIĄZANE

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roś...

Wiosna to bardzo ważny okres w produkcji sadowniczej. Każdy sadownik kontroluje ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę