Łęczyckie warzywnym zagłębiem Polski

10 marca 2006

Powiat łęczyckim   jest regionem typowo rolniczym co widać we wszystkich statystykach. Dominują tutaj gleby wysokiej klasy. W związku z tym rozwinęła się przede wszystkim produkcja warzyw, z których dobrej jakości region łęczycki  znany  jest już  w całej Polsce. Z roku na rok coraz więcej warzyw z łęczyckich pól trafia również na stoły w wielu wysoko rozwiniętych krajach Europy Zachodniej.

Na terenie powiatu występuje duże zróżnicowanie gospodarstw rolnych. Jest  kilka gospodarstw o powierzchni ponad 100 hektarów ale dominują przede wszystkim chłopskie zagrody o areale do 10 hektarów. W tych gospodarstwach trzeba bardzo intensywnie produkować ażeby móc z pracy własnych rak godnie żyć. Często zdarza się , że w tym samym roku dwukrotnie na tym samym polu uprawiana jest ta sama roślina. Natomiast gospodarstwa średniej wielkości produkują już inny typ warzyw. Jest to produkcja masowa, towarowa i ona też trafia zarówno na rynki wschodnie jak i zachodnie.

Natomiast największym problemem łęczyckich rolników jest brak silnej grupy producenckiej, która mogłaby zjednoczyć wszystkich chłopów z regionu łęczyckiego i powiatów ościennych i produkować ujednolicone partie towarów, które mogłyby trafiać znacznie dalej niż na lokalne targowiska.  Nie ma też na miejscu dużego zakładu przetwórstwa owocowo – warzywnego, który byłby stałym odbiorcą produktów rolniczych.

Łęczyckim rolnikom w sprzedaży ich produktów stara się pomagać również samorząd powiatowy
- W tej chwili pomagamy przede wszystkim w promowaniu produktów z naszego terenu. Planujemy w najbliższych latach uczestniczyć zarówno w krajowych jak i zagranicznych imprezach targowych aby pokazać, że Łęczyca jest najlepszym zagłębiem warzywniczym w Polsce. Staramy się pokazać też rolnikom organizując z myślą o nich różnego rodzaju szkolenia i warsztaty jakie dostępne są obecnie fundusze unijne i jak  należy z nich korzystać – mówi Zbigniew Wojtera, starosta łęczycki.


POWIĄZANE

W ostatnich latach i miesiącach sytuacja geopolityczna oraz rynkowa sprawiła, że...

Rolnicy - producenci papryki z polskiego zagłębia paprykowego na Południu Mazows...

CO W INTERNECIE PISZCZY?…. CZYLI SPRZEDAŻ MATERIAŁU SIEWNEGO W Internecie W złot...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę