Lepper za szybkim przyjęciem ustawy, zwiększającej dopłaty dla producentów rzepaku

25 kwietnia 2007
Wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper zaapelował na wtorkowej konferencji prasowej o jak najszybsze przyjęcie projektu ustawy o podatku akcyzowym, zakładającej m.in. przyznanie producentom rzepaku dodatkowo 176 zł dopłat do hektara upraw.

Według niego, drugie i trzecie czytanie projektu nowelizacji powinno się odbyć jeszcze na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu, a następnie ustawą w trybie pilnym ma się zająć Senat. Lepper dodał, że zwróci się do prezydenta o pilne podpisanie ustawy, by jak najszybciej uruchomić dopłaty.

Wicepremier poinformował, że rolnicy obsiali rzepakiem ok. 700 tys. hektarów, a tegoroczne zbiory wyniosą od 1,8 do 2 mln ton. Dla porównania w 2006 r. było to 1,3 mln ton. Zaznaczył, że jeszcze przed zbiorami rolnicy chcą poznać cenę i mieć gwarancję zbytu.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym zakłada przyznanie rolnikom dodatkowych 176 zł dopłat do hektara rzepaku oraz niewielkie zmiany ulg w akcyzie na biopaliwa. Dopłaty te miałyby być wypłacane ze środków krajowych. Oprócz tego ze środków unijnych przysługuje rolnikom 45 euro dopłat do każdego hektara rzepaku.

Zgodnie z projektem, w przypadku benzyny z dodatkiem biokomponentów, ulga ma wynosić 1,565 zł za każdy litr dodanego biokomponentu. Obecnie jest to 1,5 zł. W przypadku oleju napędowego ulga ma wynieść 1,048 zł za każdy litr dodanego biokomponentu, podczas gdy obecnie jest to 1 zł.

We wtorek Lepper rozmawiał na temat proponowanych w projekcie rozwiązań z przedstawicielami organizacji rolniczych i rolniczych związków zawodowych. Zdaniem Leppera, projekt nie wyczerpuje propozycji Samoobrony, która opowiadała się wcześniej za zwiększeniem ulg w akcyzie na biopaliwa, jednak ministerstwo projekt popiera, ponieważ zaakceptowały go rolnicze związki zawodowe.

"Nie udało się obniżyć akcyzy tak, jakbyśmy chcieli, ale wprowadzono dodatkowe dopłaty" - powiedział.


POWIĄZANE

Zgodnie z prognozą USDA (U.S. Department of Agriculture) z 10 sierpnia br. świat...

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 22.11.2018 światowa prod...

Spółka "Eskimos" realizuje kontrakt dotyczący skupu jabłek, przekazane zostały j...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę