informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Lepper za szybkim przyjęciem ustawy, zwiększającej dopłaty dla producentów rzepaku

25 kwietnia 2007
Wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper zaapelował na wtorkowej konferencji prasowej o jak najszybsze przyjęcie projektu ustawy o podatku akcyzowym, zakładającej m.in. przyznanie producentom rzepaku dodatkowo 176 zł dopłat do hektara upraw.

Według niego, drugie i trzecie czytanie projektu nowelizacji powinno się odbyć jeszcze na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu, a następnie ustawą w trybie pilnym ma się zająć Senat. Lepper dodał, że zwróci się do prezydenta o pilne podpisanie ustawy, by jak najszybciej uruchomić dopłaty.

Wicepremier poinformował, że rolnicy obsiali rzepakiem ok. 700 tys. hektarów, a tegoroczne zbiory wyniosą od 1,8 do 2 mln ton. Dla porównania w 2006 r. było to 1,3 mln ton. Zaznaczył, że jeszcze przed zbiorami rolnicy chcą poznać cenę i mieć gwarancję zbytu.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym zakłada przyznanie rolnikom dodatkowych 176 zł dopłat do hektara rzepaku oraz niewielkie zmiany ulg w akcyzie na biopaliwa. Dopłaty te miałyby być wypłacane ze środków krajowych. Oprócz tego ze środków unijnych przysługuje rolnikom 45 euro dopłat do każdego hektara rzepaku.

Zgodnie z projektem, w przypadku benzyny z dodatkiem biokomponentów, ulga ma wynosić 1,565 zł za każdy litr dodanego biokomponentu. Obecnie jest to 1,5 zł. W przypadku oleju napędowego ulga ma wynieść 1,048 zł za każdy litr dodanego biokomponentu, podczas gdy obecnie jest to 1 zł.

We wtorek Lepper rozmawiał na temat proponowanych w projekcie rozwiązań z przedstawicielami organizacji rolniczych i rolniczych związków zawodowych. Zdaniem Leppera, projekt nie wyczerpuje propozycji Samoobrony, która opowiadała się wcześniej za zwiększeniem ulg w akcyzie na biopaliwa, jednak ministerstwo projekt popiera, ponieważ zaakceptowały go rolnicze związki zawodowe.

"Nie udało się obniżyć akcyzy tak, jakbyśmy chcieli, ale wprowadzono dodatkowe dopłaty" - powiedział.


POWIĄZANE

Jesteśmy jako kraj potentatem produkcji owoców, ale jemy aż o 40% mniej owoców n...

Kujawsko – Pomorskie to ważny rolniczo region kraju, nie tylko z powodu dużego a...

W dniu 15 maja 2019 r. upływa termin składania Informacji o produkcji i zbyciu s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę