Lewica: rząd musi zwrócić uwagę na sytuację sadowników

3 grudnia 2015
- Klub Lewicy domaga się od rządu podjęcia rozmów z protestującymi sadownikami. Przewodniczący tego klubu Wojciech Olejniczak ocenił w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że sytuacja w branży jest "dramatyczna".
Od kilkunastu dni trwają w Polsce protesty sadowników, polegające na blokowaniu dróg dojazdowych i wyjazdowych z kilku dużych zakładów przetwórstwa owoców (m.in: Agros Nova w Łowiczu i Steinhauser w Warce). Producenci domagają się wyższej ceny skupu jabłek przemysłowych.

Według Olejniczaka, który w środę spotkał się z protestującymi na Lubelszczyźnie sadownikami, przyczyną kryzysu są niskie ceny skupu jabłek. "Za tę cenę nie opłaca się ich zrywać" - mówił.

Jak podkreślił, jest "ogromnym problemem", że ministerstwo rolnictwa nie uczestniczy w negocjacjach z sadownikami. "Nie ma żadnej strategii w ministerstwie rolnictwa. Sadownicy są pozostawieni sami sobie" - zaznaczył.

Olejniczak wezwał rząd do rozmów z protestującymi. Według niego nikt poza Lewicą nie chce się spotkać z sadownikami, a sprawa nie jest wystarczająco relacjonowana w mediach.

Jak dodał, klub Lewicy chciałby, przy okazji obecnego posiedzenia Sejmu, zadać rządowi pytania dotyczące branży. "Chcemy sprawdzić, co rząd zrobił przez ostatnie tygodnie, aby zapobiec tej sytuacji" - podkreślił.

Olejniczak zaznaczył, że to politycy PSL stoją na czele związku zawodowego sadowników, który obecnie - zdaniem polityka Lewicy - wykazuje niezdecydowaną postawę, ponieważ z PSL-u jest także minister rolnictwa Marek Sawicki.

Klub Lewicy zobowiązał się także do udzielenia sadownikom pomocy prawnej. Jak zapewniał Olejniczak, politycy jego partii są z nimi w stałym kontakcie.


POWIĄZANE

W ostatnich latach i miesiącach sytuacja geopolityczna oraz rynkowa sprawiła, że...

Rolnicy - producenci papryki z polskiego zagłębia paprykowego na Południu Mazows...

CO W INTERNECIE PISZCZY?…. CZYLI SPRZEDAŻ MATERIAŁU SIEWNEGO W Internecie W złot...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę