Liczą na Unię

23 lutego 2004

To miała być szansa dla rolników, ale jak to często bywa na drodze do realizacji pomysłu zabrakło pieniędzy. Chodzi o możliwość zalesiania ziem słabej jakości. Mimo obietnic władz zaledwie kilkudziesięciu rolników otrzymało na to zgodę od władz powiatowych. Akcja zalesiania gruntów została wstrzymana z powodu braku pieniędzy. Kilkuset rolników musi poczekać aż Polska stanie się członkiem Unii Europejskiej. Wtedy będę mogli liczyć na unijne fundusze.

Tylko w powiecie nyskim rolnicy złożyli ponad 100 wniosków o zalesianie. To szansa dla gospodarujących na słabych ziemiach, na dodatek często dewastowanych przez dziką zwierzynę. Jednak na razie zasadzić las za pieniądze otrzymane od państwa udało się nielicznym. Za hektar ziemi oddanej pod zalesianie rolnik może otrzymać 150 złotych. Czasami więcej. To dużo dla mieszkańców powiatu, w którym bezrobocie przekroczyło 30 procent.

Urzędnicy przekonują , że akcja zalesiania ruszy po 1 maja. Czekanie ma się opłacić. Od maja dofinansuje ją Unia. Przez 5 lat rolnik może także otrzymywać zapłatę za pielęgnowanie młodego lasu. Jego interesy chronią ponadto dodatkowe gwarancje. Przez 20 lat gospodarz, który przeznaczył grunty pod zalesienie otrzymuje specjalną rekompensatę. Jest ona równa utracie korzyści jakie miałby, gdyby były to nadal grunty orne. Chętnych jest wielu. Głównie ludzi starszych, którzy na prace w polu nie mają już zbyt wiele siły. Wszyscy liczą, że w maju ich wnioski złożone w starostwie zostaną rozpatrzone pozytywnie.


POWIĄZANE

W ostatnich latach i miesiącach sytuacja geopolityczna oraz rynkowa sprawiła, że...

Rolnicy - producenci papryki z polskiego zagłębia paprykowego na Południu Mazows...

CO W INTERNECIE PISZCZY?…. CZYLI SPRZEDAŻ MATERIAŁU SIEWNEGO W Internecie W złot...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę