aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Mak pod kontrolą

5 marca 2004

W tym roku podkarpaccy rolnicy będą mogli wysiewać mak na obszarze 293 ha, a konopie włókniste na powierzchni 90 ha. Stosowne rozporządzenie w tej sprawie wydał wojewoda podkarpacki. Zgodnie z jego decyzją, rolnicy będą mogli uprawiać specjalną, niskomorfinową odmianę maku i konopi włóknistych.

Wyznaczone obszary uwzględniają propozycje poszczególnych gmin, skonsultowane z Podkarpacką Izbą Rolniczą, Urzędem Marszałkowskim i KW Policji w Rzeszowie. Uzyskały także akceptację resortów rolnictwa i zdrowia. Jak poinformowała nas Joanna Budzaj, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego, rozporządzenie jest pierwszym krokiem w kierunku legalizacji upraw wspomnianych roślin.

- Aby spełnić pozostałe warunki, rolnicy powinni uzyskać zezwolenie dotyczące upraw od wójta lub burmistrza oraz podpisać umowę kontraktacyjną z podmiotem posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności w tym zakresie - stwierdziła Joanna Budzaj. Zgodnie z rozporządzeniem wojewody powierzchnia tegorocznych upraw będzie niższa niż w roku ubiegłym.

Dla porównania, w zeszłym roku powierzchnia upraw maku została ustalona na 333 ha, z czego rolnicy wykorzystali zaledwie 70,7 ha, zaś konopie można było uprawiać na 5 ha, z czego wykorzystano zaledwie 1,34 ha. Największe zainteresowanie uprawą maku na Podkarpaciu występuje na terenie powiatów przemyskiego, jarosławskiego i przeworskiego, a w przypadku konopi włóknistych w gminach Nozdrzec, Błażowa, Dynów, Cmolas, Pruchnik i Roźwienica.


POWIĄZANE

Miedź i krzem to pierwiastki, które mają duże znaczenie w stymulowaniu odpornośc...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę