Advertisement

Mała stabilizacja czy duży niepokój?

14 kwietnia 2004

Potwierdziły się wszystkie złe wiadomości, wynikające z ocen i analiz poczynionych na początku sezonu, a więc do końca ubiegłego roku – ocenia Bogdan Judziński, prezydent Izby Zbożowo-Paszowej.

Rzeczywiście: pełne dane potwierdziły głęboki, bo 13-procentowy spadek krajowych zbiorów zbóż, w tym zwłaszcza pszenicy – o 1,5 mln ton. Do tego bardzo poważny, bo o ponad 20 mln ton, spadek zbiorów zbóż w Unii Europejskiej oraz wręcz klęskowe żniwa na Ukrainie i w Rosji. Niestety, szybko też okazało się, że nie sprawdziły się optymistyczne części analizy bieżącego sezonu na rynku zbóż: wbrew prognozom, zużycie paszowe zbóż nie zmniejszyło się jak dotąd istotnie, zaś Agencja Rynku Rolnego, w której upatrywano nadzieję na łatanie dziur na zbożowym rynku po pierwsze – nie ma armat, czyli zapasów ziarna, którym mogłaby poważniej ten rynek wspomóc.

Początek roku co prawda nie przyniósł obniżki cen, ale nadzieję na nią: w styczniu 2004r. otwarto wreszcie kontyngent importowy. Bliska perspektywa dopływu zboża (głównie kukurydzy) z importu korzystnie wpłynęła na sytuację na krajowym rynku zbóż paszowych. Dała nie tylko impuls do obniżenia cen krajowej kukurydzy, ale i do zwiększenia skupu zbóż: w dwóch pierwszych miesiącach 2004 r. skupiono 300 tys. ton zbóż, gdy w grudniu 2003 r. skup wynosił jedynie 100 tys. ton.


POWIĄZANE

Specjalne komisje ds. szacowania strat z powodu wystąpienia klęsk żywiołowych pr...

Projekt ustawy, który reguluje pobieranie opłat za wysianie w gospodarstwie nasi...

Spośród ponad 150 winnic istniejących na Podkarpaciu blisko 60 proc. przyjmuje t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę