Małe zbiory, wysokie ceny

19 sierpnia 2005

Wyjątkowo drogie są w tym roku morele. Spółdzielnie płacą teraz za te owoce 5 zł za kg, podczas gdy w ubiegłym roku było to 1,7 zł za kg. - To skutek mniejszego urodzaju - mówi Tomasz Smoleński z IERiGŻ. - Droższe niż przed rokiem są także śliwki. Kosztują w skupie 2,24 zł za kg, a w sierpniu 2004 r. - 1,32 zł za kg.

Za brzoskwinie ogrodnicy otrzymują w spółdzielczym skupie 2,65 zł za kg, przed rokiem 1,91 zł za kg. Tańsze niż przed rokiem są natomiast jabłka deserowe. Spadają ceny ogórków i pomidorów. Także tych przeznaczonych na eksport. Obniżyły się także notowania kapusty, skupowanej dla odbiorców zagranicznych. Natomiast o jedną trzecią wzrosły ceny skupu eksportowej papryki, co Irena Strojewska z IERiGŻ tłumaczy zwiększonym popytem.

Kończy się eksport jabłek ze zbiorów ubiegłorocznych. Natomiast zwiększa się oferta jabłek wczesnych odmian dla zagranicznych odbiorców. Ceny skupu wahały się od 70 gr do 1 zł za kg i są o jedną czwartą niższe niż przed tygodniem. Rozpoczął się eksport gruszek odmiany Faworytka, za którą sadownicy otrzymują w skupie 2 zł za kg.


POWIĄZANE

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu, Uniwersytet Pr...

W ramach działań związanych z pozyskiwaniem nowych rynków zbytu dla polskich pro...

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wziął w czwartek udzia...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę