CTR_80917

Mało oleju w nasionach

25 lipca 2003

Rolnicy nie powinni liczyć na wzrost cen skupu rzepaku. Ceny na podparyskiej giełdzie MATIF spadają, mimo że rzepaku jest mniej niż w latach ubiegłych.

Zakłady Tłuszczowe w Kruszwicy skupują rzepak od dwóch tygodni. W przyszłym tygodniu, kiedy zakłady rozpoczną skup z terenów północnej Polski, przewidywany jest półmetek akcji. 

Deszcze opóźniły zbiory – mówi Roman Rybacki, prezes ZT. – Jakość ziarna odstawianego teraz w porównaniu do pierwszych dni skupu jest nieco lepsza, ale zawartość tłuszczu w nasionach niższa niż zwykle. Warunki atmosferyczne (susza), niepełna ochrona plantacji i zaniedbania agrotechniczne spowodowały, że zaolejenie skupowanego przez "Kruszwicę" rzepaku często nie przekracza 40 proc., podczas gdy norma to 42 proc. 

ZT w Kruszwicy płacą 1030 zł/t rzepaku technologicznego. Zbiory w tym roku były gorsze niż w latach ubiegłych, ale rolnicy raczej nie powinni liczyć na wzrost ceny skupu. Nasza cena jest powiązana z ceną na francuskiej giełdzie MATIF. A tam w ostatnich dniach rzepak tanieje – wyjaśnia prezes Rybacki.


POWIĄZANE

We wtorek rząd zdecydował o przyznaniu 25 mln euro pomocy dla fińskich rolników....

Nowe dane dotyczące europejskiego sektora zbóż i roślin oleistych opublikowane p...

Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę