aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ministerstwo rolnictwa analizuje sytuacje na rynku truskawek

6 lipca 2004

Ministerstwo rolnictwa analizuje czy są podstawy, by wnioskować do Komisji Europejskiej o nałożenie ceł na truskawki spoza Unii. Analizy prawdopodobnie będą trwały do końca tego tygodnia - poinformowała PAP w poniedziałek rzecznik resortu rolnictwa Małgorzata Książyk.

"Dziennik Łódzki" podał w poniedziałek, że polskim truskawkom zagrażają konkurencyjne dostawy z Chin. "W ubiegłym roku Chińczycy "złamali" cenę, sprzedając swoje truskawki w Europie po 600-700 euro za tonę, podczas gdy cena naszych była powyżej 1000 euro" - napisał dziennik.

Według "DŁ", gra toczy się o 100 mln euro rocznie. Gazeta podała, że jest szansa, że w tym roku Polska dostarczy na rynek europejski około 120 tys. ton truskawek. Zbiory były udane - powiedzieli "DŁ" plantatorzy truskawek spod Skierniewic. Zadowalała ich cena 2,90 zł za łubiankę, choć przed rokiem otrzymywali nawet po 4 złote - w ub.r. jednak powodem takiej ceny były mniejsze zbiory.

Książyk powiedziała PAP, że resort rolnictwa nie dysponuje danymi, ile truskawek Polska może dostarczyć na rynek unijny. - To jest wolny rynek i oczywiste jest, że resort rolnictwa nie ma takich danych" - wyjaśniła.


POWIĄZANE

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...

Zima już prawie za nami. Do życia budzi się roślinność, a z nią, niestety, także...

W dniu wczoraajszym, tj.  26 marca 2024 roku opublikowaliśmy w portalu ppr.pl ma...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę