GUS_230920_750x100_stat

Mocne ceny

11 lipca 2008
Tegoroczna sytuacja na rynku owoców, nie będzie przykrą powtórką z ubiegłego roku. Zbiory zapowiadają się dobrze – szacuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa. Nie oznacza to jednak, że ceny zaczną wkrótce spadać, dodają producenci.

Ubiegły rok był wyjątkowy. Silne przymrozki spowodowały, że części owoców właściwie nie było na rynku. To wywindowało ceny. Z kilkukrotnym zyskiem sprzedawali ci, którym udało się cokolwiek zebrać. Sporo zarabiali też pośrednicy, którzy liczyli sobie wyjątkowo wysokie marże ale popyt był.

W tym sezonie ceny większości owoców są dość wysokie. Mimo, że zbiory są dobre. Tak też będzie do ich zakończenia. Według szacunków Instytutu Ekonomiki, zebranych zostanie blisko 3 miliony ton owoców, ale i to nie będzie w stanie obniżyć obowiązujących cen.

Andrzej Gantner, Krajowa Federacja Producentów Żywności: popyt chociażby ze strony przetwórców wcale nie maleje, no i też jakoś nie widać specjalnie na rynku w tej chwili symptomów, że te ceny będą spadać.

Ceny w skupie większości owoców nie będą niższe od średniej kilkuletniej i to powinno zagwarantować opłacalność produkcji. Pytanie tylko, jak na to wszystko zareagują konsumenci.

Andrzej Kowalski, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej: część konsumentów będzie musiało ograniczyć spożycie. Będzie to dotyczyło zarówno owoców jak i warzyw. Jeżeli producenci, przetwórcy będą chcieli realizować wysokie marże – to spotka się to z jednoznaczną reakcją konsumentów.

Dostawcy owoców mówią, że są już tego pierwsze oznaki. Spadający popyt na dobre jakościowo owoce najlepiej świadczy o malejącej zamożności konsumentów.


POWIĄZANE

Do 6 listopada, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmowała wn...

Realizując wniosek zgłoszony podczas V Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych,...

W odpowiedzi na nasze pismo w sprawie problemów producentów ziemniaków związanyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę