MSP dokapitalizuje Polski Cukier

23 lipca 2004

MSP dokapitalizuje Polski Cukier akcjami Kopeksu w sierpniu Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) dokapitalizuje w sierpniu Krajową Spółkę Cukrową (KSC) Polski Cukier akcjami Kopeksu SA, powiedział wiceminister skarbu Tadeusz Soroka.

Przewidujemy, że w sierpniu dokapitalizujemy KSC Polski Cukier akcjami Kopeksu oraz akcjami czterech spółek cukrowych - powiedział Soroka dziennikarzom po posiedzeniu sejmowej Komisji Skarbu Państwa. Dodał, że będzie to pierwsza transza dokapitalizowania Polskiego Cukru, przewidywanego łącznie na 223,4 mln zł.

Spodziewam się, że kolejne dokapitalizowanie nastąpi raczej w przyszłym roku - powiedział Soroka. W maju Rada Ministrów na wniosek ministra skarbu wyraziła zgodę na wniesienie 64,6% akcji Kopeksu do KSC. Zgoda dotyczy niepublicznego zbycia pakietu 1.285.929 akcji Kopeksu, wartego według wtorkowego kursu na GPW ok. 75 mln zł.

Wiceminister powiedział, że walne zgromadzenie KSC, na którym ma byś podjęta uchwała o podwyższeniu kapitału tej spółki, zostanie zwołane na początek sierpnia. Resort skarbu chce mieś wpływ na to, komu i w jakim trybie Polski Cukier sprzeda akcje Kopeksu pochodzące z dokapitalizowania.

Wydaje się, że najlepszym sposobem byłoby ogłoszenie przez KSC przetargu na te akcje i sprzedaż inwestorom, którzy zapłacą najwięcej, gdyż Kopex nie potrzebuje inwestora strategicznego - powiedział Soroka. W materiałach, przygotowanych przez MSP na posiedzenie komisji, napisano, że "środki finansowe pochodzące ze zbycia akcji zostaną wykorzystane na sfinansowanie odpraw pracowniczych, będących skutkiem wdrożenia programu restrukturyzacji zatrudnienia w Polskim Cukrze".

Łączny koszt restrukturyzacji KSC został oszacowany na 223,4 mln zł, z czego 123,4 mln zł ma byś przeznaczone na koszty restrukturyzacji zatrudnienia, a pozostałe 100,0 mln zł - na restrukturyzację finansową. KSC Polski Cukier skupia obecnie 27 cukrowni i jest dominującym podmiotem w tej branży w Polsce. Jej udział w krajowym rynku cukru wynosi prawie 40%.

W roku obrotowym kończącym się we wrześniu 2003 roku Polski Cukier zanotował 85 mln zł straty netto przy przychodach ogółem ok. 1,8 mld zł. Według Soroki, obecnie kondycja Polskiego Cukru jest znacznie lepsza, jednak firma potrzebuje znacznych środków, w formie kredytów, na prowadzenie kampanii cukrowniczej.


POWIĄZANE

W skali całego świata niemal 90% wszystkich roślin kwiatowych (nasiennych) potrz...

Zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie przerobiły w I pół...

W ostatnich latach i miesiącach sytuacja geopolityczna oraz rynkowa sprawiła, że...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę