Muszą zdążyć do wakacji

3 grudnia 2015
Prace nad nowelizacją ustawy o paszach muszą zdecydowanie przyspieszyć. Tego domagają się rolnicy i przedsiębiorcy, którym zależy na możliwości stosowania pasz genetycznie modyfikowanych w żywieniu zwierząt. Jeśli do przerwy wakacyjnej Sejm nie zdoła uchwalić poprawek, w pierwszej kolejności zdrożeje żywność – ostrzegają producenci.

Obawy hodowców i producentów pasz stają się coraz bardziej uzasadnione. 25 lipca Sejm będzie pracował po raz ostatni. Potem posłowie wyjadą na długą przerwę wakacyjną. W tym czasie o ile wcześniej nie zmienią prawa, w połowie sierpnia wejdzie w życie ustawa, która sparaliżuje produkcję zwierzęcą w Polsce, bo zakaże stosowania pasz, w których znajdują się komponenty genetycznie modyfikowane.

Zdrożeje pasza i automatycznie żywność z niej wyprodukowana. Na półkach sklepowych najprawdopodobniej pojawi się wówczas tańsze mięso z Zachodu, powstałe ze zwierząt karmionych GMO.

Tadeusz Blicharski, Polski Związek Producentów i Hodowców Trzody Chlewnej „Polsus”: rozróżnić tego mięsa się nie da. Nie ma żadnych śladów, w tym mięsie, że zwierzęta były żywione tymi paszami.

A to dobiłoby nie tylko przemysł paszowy ale prawie wszystkich hodowców trzody chlewnej i drobiu. Dlatego od miesięcy przedstawiciele związków branżowych, zabiegają tam gdzie się tylko da o uchwalenie poprawek do ustawy, które opóźnią jej obowiązywanie. Na razie jednak opóźnia się jej przyjęcie a to zaczyna poważnie niepokoić, bo wkrótce posłowie pojadą na wakacje.

Maciej Tomaszewicz, Izba Zbożowo-Paszowa: w tej chwili każdy dzień zwłoki to dzień stracony.

Już w najbliższy piątek posłowie zajmą się poprawką do ustawy o paszach. Wiadomo też, że nie będzie to łatwe. O ile zwolenników jej uchwalenia w parlamencie nie brakuje, to problem może stworzyć opinia Kancelarii Sejmu, która twierdzi, że zaproponowane poprawki, nie są zgodne z prawem unijnym.


POWIĄZANE

Ubiegłoroczne zbiory kukurydzy na ziarno są już prawie zakończone. W niektórych ...

Przypominamy, że 15 stycznia 2021 r. upływa termin składania w Krajowym Ośrodku ...

Rolnicy planujący inwestycje chroniące ich gospodarstwa przed suszą powinni pami...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę