Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Na ratunek polskim kasztanowcom

1 grudnia 2003

Kasztanowiaczek szrotówek, który od dwóch lat czyni spustoszenia wśród polskich kasztanowców, jest do pokonania. Naukowcy ze skierniewickiego instytutu sadownictwa i warzywnictwa opracowali preparat, którym już wiosną tego roku zaszczepiono kilkaset drzew na terenie woj. łódzkiego.

Latem naukowcy opracowali nowy, doskonalszy preparat Trix, który nie tylko hamuje dalszy rozwój żarłocznej larwy kasztanowiaczka, ale wręcz uniemożliwia jej dalszy rozwój. Eksperymenty przeprowadzano na kasztanowcach w Oporowskim Zamku. Rok temu zabieg był kosztowny. Kuracja jednego drzewa kosztowała ok. 60 zł. Efekty kuracji można było zobaczyć w Kutnie. Na ulicy Sienkiewicza część kasztanowych drzew była do jesieni zielona, reszta najpierw zbrunatniała, a następnie straciła liście.

Nowy preparat jest nie tylko doskonalszy, ale i tańszy. Z pomocą polskim kasztanom przyszli nie tylko naukowcy, ale i Ministerstwo Środowiska, które zdecydowało się wesprzeć działania samorządów w ratowaniu kasztanów. Samorządy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie. Niestety, z dofinansowania nie mogą skorzystać ani prywatni właściciele, ani zarządcy zabytkowych kompleksów parkowych i leśnych.


POWIĄZANE

Stosowanie uproszczeń, skracanie płodozmianów, a przede wszystkim uprawa w monok...

Rok 2023 jest kolejnym sezonem z cyklicznie występującymi ekstremami pogodowymi ...

W Polsce produkuje się nawet 75 proc. światowych zasobów aronii. Popularność teg...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę