CTR_80917

Nie było chętnych do unijnego przetargu na eksport pszenicy

7 lutego 2005

Żaden przedsiębiorca z Polski nie zgłosił się do pierwszego przetargu na dopłaty do eksportu pszenicy w ramach Unii Europejskiej. Kolejny przetarg rozstrzygnięty zostanie w najbliższy czwartek - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy Agencji Rynku Rolnego Radosław Iwański.

Do pierwszego przetargu przedsiębiorcy zgłosili łącznie 667 tys. ton. ziarna, Komisja Europejska zaakceptowała eksport 134 tys. ton pszenicy z maksymalną dopłatą 4 euro do tony.

Rzecznik zaznaczył, że Bruksela rozstrzyga przetargi na dopłaty do eksportu pszenicy z Unii jeszcze tego samego dnia po zakończeniu przyjmowania ofert w poszczególnych krajach, tj. w każdy czwartek po południu.

Iwański podkreślił, że odnotowano dużą rozbieżność w propozycjach dopłat - od 2,87 do 17 euro za tonę. Oferty takie składają sami przedsiębiorcy na podstawie szacunku za jaką cenę opłaca się im wyeksportować ziarno z ich kraju.

Zdaniem Iwańskiego, polscy przedsiębiorcy nie zgłosili się do przetargu, gdyż prawdopodobnie chcieli dowiedzieć się jaką kwotę można uzyskać z dopłat (refundacji).

Rzecznik przypomniał, że minimalna eksportowa partia wynosi 1 tys. ton pszenicy. Zabezpieczenie wynosi 12 euro za tonę.

Oferty są przyjmowane do czwartku do godz. 10-tej. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać chęć wywozu ziarna do krajów spoza Unii z wyjątkiem Albanii, Bułgarii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii i Czarnogóry, Byłej Jugosłowiańskiej Republika Macedonii, Lichtensteinu, Rumunii i Szwajcarii.

Pozwolenia na wywóz, wydane w ramach przetargu, zachowują ważność przez cztery miesiące od daty ich wydania.

Komisja Europejska wydała zgodę na eksport 2 mln ton pszenicy z krajów Unii do krajów trzecich.

Średnie ceny skupu zbóż (poza skupem interwencyjnym) kształtują się na poziomie: Francja - 106 euro/t, Niemcy - 103 euro/t, Polska 105 euro/t, Węgry - 93 euro/t, Litwa 96 euro/t, Czech - 98 euro/t, Portugalia 143 euro/t.

Według szacunków amerykańskiego ministerstwa rolnictwa (USDA), zbiory pszenicy w krajach Unii Europejskiej wyniosły w tym roku 136,6 mln ton, o 29,6 mln ton więcej niż w 2003 roku.

GUS ocenia, że zbiory zbóż ogółem w 2004 roku w Polsce wyniosły 29,6 mln ton, czyli o 26,7 proc. więcej niż w 2003 roku.


POWIĄZANE

Badania sadów w woj. mazowieckim pod kątem gatunków i odmian drzew owocowych prz...

Tegoroczny nieurodzaj owoców daje się we znaki branży przetwórczej - powiedziała...

We wtorek rząd zdecydował o przyznaniu 25 mln euro pomocy dla fińskich rolników....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę