Nie było chętnych do unijnego przetargu na eksport pszenicy

7 lutego 2005

Żaden przedsiębiorca z Polski nie zgłosił się do pierwszego przetargu na dopłaty do eksportu pszenicy w ramach Unii Europejskiej. Kolejny przetarg rozstrzygnięty zostanie w najbliższy czwartek - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy Agencji Rynku Rolnego Radosław Iwański.

Do pierwszego przetargu przedsiębiorcy zgłosili łącznie 667 tys. ton. ziarna, Komisja Europejska zaakceptowała eksport 134 tys. ton pszenicy z maksymalną dopłatą 4 euro do tony.

Rzecznik zaznaczył, że Bruksela rozstrzyga przetargi na dopłaty do eksportu pszenicy z Unii jeszcze tego samego dnia po zakończeniu przyjmowania ofert w poszczególnych krajach, tj. w każdy czwartek po południu.

Iwański podkreślił, że odnotowano dużą rozbieżność w propozycjach dopłat - od 2,87 do 17 euro za tonę. Oferty takie składają sami przedsiębiorcy na podstawie szacunku za jaką cenę opłaca się im wyeksportować ziarno z ich kraju.

Zdaniem Iwańskiego, polscy przedsiębiorcy nie zgłosili się do przetargu, gdyż prawdopodobnie chcieli dowiedzieć się jaką kwotę można uzyskać z dopłat (refundacji).

Rzecznik przypomniał, że minimalna eksportowa partia wynosi 1 tys. ton pszenicy. Zabezpieczenie wynosi 12 euro za tonę.

Oferty są przyjmowane do czwartku do godz. 10-tej. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać chęć wywozu ziarna do krajów spoza Unii z wyjątkiem Albanii, Bułgarii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii i Czarnogóry, Byłej Jugosłowiańskiej Republika Macedonii, Lichtensteinu, Rumunii i Szwajcarii.

Pozwolenia na wywóz, wydane w ramach przetargu, zachowują ważność przez cztery miesiące od daty ich wydania.

Komisja Europejska wydała zgodę na eksport 2 mln ton pszenicy z krajów Unii do krajów trzecich.

Średnie ceny skupu zbóż (poza skupem interwencyjnym) kształtują się na poziomie: Francja - 106 euro/t, Niemcy - 103 euro/t, Polska 105 euro/t, Węgry - 93 euro/t, Litwa 96 euro/t, Czech - 98 euro/t, Portugalia 143 euro/t.

Według szacunków amerykańskiego ministerstwa rolnictwa (USDA), zbiory pszenicy w krajach Unii Europejskiej wyniosły w tym roku 136,6 mln ton, o 29,6 mln ton więcej niż w 2003 roku.

GUS ocenia, że zbiory zbóż ogółem w 2004 roku w Polsce wyniosły 29,6 mln ton, czyli o 26,7 proc. więcej niż w 2003 roku.


POWIĄZANE

Nadal handel zbożem na krajowym rynku jest niewielki. Brak jest ofert sprzedaży ...

Na krajowym rynku tanieje cukier. Powodem spadku cen była duża jego podaż przy n...

Realizując wniosek z VIII posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, Zarząd KRIR ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę