Niedocenieni producenci owoców i warzyw

11 maja 2004

- Jesteśmy niedocenieni, nie mamy możliwości pomocy finansowej z Unii - tak o sobie mówią producenci owoców i warzyw. Zdaniem ekspertów tylko stworzenie grup producenckich może pomóc małym firmom z branży spożywczej.

Mylą się ci, którzy uważają, że krajem produkującym najwięcej wiśni jest Japonia. To Polska jest największym potentatem w produkcji tych owoców. Produkujemy 20% światowej produkcji.

Ale sukcesy eksportowe zawdzięczamy tylko dużym firmom. Małe zakłady od kilku lat przeżywają kryzys. Wiele z nich zostało zamkniętych. Przyczyną była nieopłacalność produkcji. Co należy zrobić, żeby małe zakłady produkujące mrożonki mogły się odbudować? - Bardzo ważne jest zakładanie i utrzymywanie takich stowarzyszeń jak Stowarzyszenie Mrożonej Żywności ponieważ należy dbać o interesy polskich producentów mrożonek nie tylko na polskim, ale i na europejskim rynku. - mówi Adam Basałaj, prezes Stowarzyszenia Mrożonej Żywności.

Są i tacy, którzy twierdzą, że producenci owoców i warzyw nie mają się czego obawiać. A to, że jest ich mniej nie stwarza zagrożenia dla rynku. Zdaniem ekspertów jest szansa żeby małe firmy produkujące mrożonki stanęły na nogi. Zważywszy na fakt, że z dniem wejścia Polski do Unii Europejskiej zostały zniesione granice pomiędzy państwami członkowskimi ułatwi to przepływ towarów. Zniesiona została również graniczna kontrola fitosanitarna.


POWIĄZANE

Przypominamy, że 15 stycznia 2021 r. upływa termin składania w Krajowym Ośrodku ...

Rolnicy planujący inwestycje chroniące ich gospodarstwa przed suszą powinni pami...

Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy, decyzją Ministra Rolnictw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę