CTR_80917

Niepokój producentów pasz

21 listopada 2003

W październiku br. ceny skupu zbóż, żywca wołowego i drobiowego oraz mleka były wyższe niż we wrześniu. Spadły natomiast ceny żywca wieprzowego i ziemniaków – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

W październiku pszenica była w skupie o 0,7 proc. droższa niż we wrześniu. W tym czasie wzrosły też ceny skupu żyta (o 2,4 proc.). Zboże było w skupie droższe niż przed rokiem – pszenica o 3 proc., a żyto o 6,3 proc. – głównie dlatego, że zbiory zbóż były w tym roku mniejsze od ubiegłorocznych. W październiku także na targowiskach ziarno było droższe niż we wrześniu. Za pszenicę płacono tam o 2,4 proc. więcej niż we wrześniu, a ceny żyta wzrosły o 2,5 proc. W rezultacie zboża były na targowiskach o ponad 15 proc. droższe niż przed rokiem. Wyraźny wzrost cen ziarna utrzymuje się także w listopadzie. Zaniepokojeni są tym producenci pasz. Domagają się, aby stworzono możliwość bezcłowego importu zbóż, co zahamowałoby podnoszenie ich cen na rynku krajowym. Tymczasem popyt na pasze ze składnikami roślinnymi rośnie, ponieważ od 1 listopada obowiązuje zakaz stosowania w żywieniu zwierząt mączek mięsno-kostnych.

Utrzymują się niskie ceny żywca wieprzowego. W październiku jego ceny obniżono w skupie w porównaniu z wrześniem o 12,8 proc., a w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego o 1,4 proc. Natomiast na targowiskach żywiec wieprzowy potaniał w stosunku do miesiąca poprzedniego o 7,1 proc. Płacono za niego o 3,5 proc. mniej niż przed rokiem. Prawdopodobne jest, że ceny skupu mięsa wieprzowego będą wkrótce szybko rosnąć, jeśli zboża będą nadal drożały powodując wzrost cen pasz.

Rosną ceny skupu żywca wołowego. W październiku były one w skupie wyższe niż we wrześniu o 1,6 proc. Rolnicy otrzymywali jednak za żywiec wołowy o 3 proc. mniej niż przed rokiem. W tym czasie za młode bydło rzeźne płacono o 1 proc. mniej niż we wrześniu oraz o 0,6 proc. mniej niż przed rokiem.

W stosunku do września podrożał drób rzeźny. Ceny żywca drobiowego były w październiku o 0,2 proc. wyższe niż we wrześniu oraz o 6,6 proc. wyższe od notowanych w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Wzrosły też ceny mleka – o 4,6 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego i o 4 proc. w porównaniu z ich poziomem sprzed roku. Potaniały ziemniaki. Ich ceny były niższe niż we wrześniu o 15,1 proc., ale w porównaniu z październikiem ub.r. były wyższe o 7,6 proc.


POWIĄZANE

We wtorek rząd zdecydował o przyznaniu 25 mln euro pomocy dla fińskich rolników....

Nowe dane dotyczące europejskiego sektora zbóż i roślin oleistych opublikowane p...

Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę