aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

O zasadach integrowanej produkcji

3 stycznia 2008
Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w trosce o rozwój systemów jakości produkcji żywności na etapie produkcji pierwotnej,  wystosowało do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego specjalny list , w którym wnioskuje o wprowadzenie korekt usprawniających funkcjonowanie IP wynikających z ustawy o ochronie roślin oraz rozporządzeń towarzyszących. Zdaniem  działaczy ŚIR  należy  wydłużyć  okresu ważności zaświadczenia o ukończeniu kursu IP do 5 lat.
Natomiast w przypadku wdrożenia i kontynuowania przez producenta IP w danej technologii, poświadczeniem czego jest coroczne uzyskiwanie certyfikatu IP ŚIR proponuje  skrócenie następnego szkolenia do 1 dnia.  Ponadto Świętokrzyska Izba Rolnicza  proponuje również  wdrożenie w życie kursów dla szkoleniowców uprawniających do prowadzenia   kursów IP a nie wyłącznie kosztownych studiów podyplomowych oraz aby  uzależnić wysokość wsparcia dla IP od powierzchni danej uprawy.
- Proponowane korekty nie wpłyną na pogorszenie funkcjonowania systemu a jedynie zwiększą dostępność dla większej rzeszy producentów, o co w szczególności powinniśmy dbać podnosząc konkurencyjność produkcji rolniczej. Zmienność cyklów rozwojowych patogenów w tak krótkim okresie praktycznie nie występuje, poza pojawianiem się szczepów odpornych na niektóre czynniki środowiskowe. Zmienności ulegają jedynie pestycydy i ewentualnie technika ich stosowania. Zmienność ta jest jednak tak niewielka, iż wiedza w zakresie ich wprowadzania jest na bieżąco uzupełniana przez producenta w oparciu o literaturę fachową i masmedia. Przedłożone propozycje spowodują uproszczenie procedury i zwiększą dostępność producentów do systemu IP – mówi Ryszard Ciźla , prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.POWIĄZANE

Miedź i krzem to pierwiastki, które mają duże znaczenie w stymulowaniu odpornośc...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę