aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Obficie, ale bez klęski (urodzaju)

5 lipca 2004

Plony żyta i pszenicy powinny być dobre - twierdzą rolnicy. Mniejszymi optymistami są sadownicy, według których zbiory jabłek i wiśni będą znacznie mniejsze niż przed rokiem. To zła informacja dla kupujących, bo ceny owoców zapewne podskoczą.

"Mamy sygnały od rolników, że zbiory żyta, pszenicy i innych zbóż zapowiadają się całkiem dobrze" - przyznaje Tadeusz Borkowski, wójt gminy Lutomiersk.

W innych gminach potwierdzają te zapowiedzi, chociaż podkreślają też, że z powodu kiepskiej pogody zboże jest jeszcze zielone i żniwa być może zaczną się dopiero w końcu lipca, czyli z dwutygodniowym opóźnieniem.

"Żyto ozime ładnie się prezentuje na polu, a i pszenica nie najgorzej wygląda" - przyznaje Stefan Ropęga z Mogilna Dużego (gmina Dobroń).

"U nas plony zbóż będą o 20 procent wyższe niż przed rokiem, ale o klęsce urodzaju nie ma co mówić" - zaznacza Andrzej Dudziak, rzeczoznawca z Urzędu Gminy w Pabianicach. "Jeśli chodzi o zboża ozime (siane jesienią), to zbiory pszenicy wyniosą 33 kwintale z hektara, a żyta 23 kwintale".

Zbożom jarym zaszkodziły wiosenne chłody, ale i tak jest ich więcej niż rok temu. Np. zbiory owsa i jęczmienia w gminie Pabianice mają wynieść 25 kwintali z hektara.

Niestety, dobrych wieści nie mają sadownicy. "Chłody i deszcze podczas wiosennego kwitnienia sprawiły, że zbiory jabłek i wiśni będą niższe niż przed rokiem" - twierdzi Klemens Rusiński z Olszy (gmina Rogów), właściciel 6-hektarowego sadu, sekretarz gminnego oddziału Związku Sadowników Rzeczypospolitej. "To samo mówią inni sadownicy. Na przykład wiśni może być nawet o 30 procent mniej niż w ubiegłym roku ".

Mniejszy urodzaj może sprawić, że ceny owoców będą wyższe niż przed rokiem. Na to liczą sadownicy, którzy narzekają, iż w końcu minionego sezonu w punktach skupu hurtowego płacono im za jabłka tylko 15-17 gr za kg, co - jak podkreślają - było poniżej kosztów produkcji.


POWIĄZANE

Miedź i krzem to pierwiastki, które mają duże znaczenie w stymulowaniu odpornośc...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę