aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Obniżymy cło na rzepak?

17 kwietnia 2003

W niektórych gminach Kujaw i Pomorza rzepak wymarzł w 80 procentach. Część gospodarstw straciła całe plantacje. W kraju straty zimowe ocenia się na 30 procent, ale dokładne szacunki znane będą dopiero w pierwszych dniach maja.

W dużych gospodarstwach rolnych położonych na południe od Bydgoszczy po zimie trzeba zaorać 50–100–hektarowe plantacje rzepaku. Zima była mroźna, a śniegu niewiele. Rzepak jesienią ładnie wyrósł i nie wytrzymał zimowych chłodów – mówią rolnicy i liczą koszty.

Ci, którzy zastosowali pełne zabiegi agrotechniczne, stracili 600–700 złotych na każdym hektarze – mówi Silvana Oczkowska, dzierżawca gospodarstwa w Zalesiu w gm. Szubin. Lepiej jest na północy dawnego Toruńskiego i w południowo–wschodniej części regionu. Rolnicy decydują się na przesianie plantacji rzepakowych pszenicą lub jęczmieniem jarym. Rzadko decydują się na rzepak jary.

Rzepak jary jest uprawiany w zachodnich i północno–wschodnich regionach Polski – wyjaśnia Roman Rybacki, prezes Zakładów Tłuszczowych w Kruszwicy. U nas za często występują wiosenne susze.

Rzepak najgorzej przezimował w woj. warmińsko–mazurskim i kujawsko–pomorskim, lepiej w Wielkopolsce, gdzie straty są kilkunastoprocentowe. Ale i tak nasion rzepakowych zabraknie.

Nie wiemy jeszcze, jak głęboki będzie niedobór – przyznaje prezes Rybacki. Nie wiemy też dokładnie, jaka jest sytuacja na plantacjach krajów sąsiednich. Podobno straty w Czechach i Słowacji sięgają 40–50 procent, a więc import z południa nie będzie możliwy. Pozostaje Unia Europejska. Rzepak z UE jest obłożony wysokim, 27–procentowym cłem. W Kruszwicy rozważają, czy nie wystąpić do rządu o zniesienie cła.

Niedobór w wysokości 300 tysięcy ton rzepaku i tak trzeba czymś uzupełnić. Lepiej importować nasiona niż gotowy olej i margarynę – uważa Roman Rybacki.

W gminach komisje ds. szacowania szkód oceniają już straty w zasiewach nie tylko rzepaku, ale też zbóż ozimych. Rolnicy, którzy będą mieli protokoły komisji, będą mogli zaciągnąć kredyty klęskowe.


POWIĄZANE

Miedź i krzem to pierwiastki, które mają duże znaczenie w stymulowaniu odpornośc...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę