Oddaj zboże albo płać 3 miliony

20 maja 2003

Agencja Rynku Rolnego nie przepuści posłowi Bondzie

Nawet 3 miliony złotych może wynieść kara, jaką będzie musiał zapłacić poseł Ryszard Bonda państwowej Agencji Rynku Rolnego. Z magazynów jego spółek zniknęło 12 711 ton zboża należącego do Agencji. Wczoraj minął termin zwrotu zboża.

Pszenica i żyto wyparowały z magazynów w Chojnie, Potulińcu i Nowogardzie (woj. zachodniopomorskie). Przedsiębiorcy, którzy zapłacili agencji za państwowe zboże na Warszawskiej Giełdzie Towarowej, odjechali z firm Bondy z kwitkiem. Elewatory były puste. Tymczasem za przechowywanie zboża, którego nie było, agencja płaciła spółkom PHU Bonda i Bondan 6 zł miesięcznie od tony.

- Poseł Bonda przyznał, że zabrał zboże, ale nie wytłumaczył, co z nim zrobił - mówi Krzysztof Pankau, dyrektor szczecińskiej ARR. - Bez naszej zgody nie miał prawa tego robić. Zgodnie z umową kara wynosi 50 procent wartości zaginionego zboża. Łącznie z karą pan Bonda jest nam winien od 8 do 10 mln zł. Odbierzemy te pieniądze - mamy jego weksle i zabezpieczenia notarialne na nieruchomościach. Powiadomiliśmy już prokuraturę o przestępstwie.

43-letni Ryszard Bonda (kiedyś Samoobrona, obecnie poseł niezrzeszony) jest jednym z najbogatszych polskich rolników - ma 1690 hektarów ziemi, a dochód z jego gospodarstwa wyniósł w ubiegłym roku ponad 5,3 mln złotych! Robił interesy ze Stanisławem P., znanym jako "inżynier VAT", który wyszedł z aresztu za rekordowym poręczeniem - 16,5 mln zł.


POWIĄZANE

W terminie od dnia 15.01.2019 r. do dnia 25.06.2019 r. Agencja prowadzi nabór wn...

- Krajowa Spółka Cukrowa jest naszą perłą w koronie – stwierdził minister rolnic...

Nie ma ucieczki od odnawialnych źródeł energii. Mimo tego, iż nasz rząd wspiera ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę