EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Odłogowanie zniesione

28 września 2007
Tej decyzji można się było spodziewać. Wcześniej czy później musiało do tego dojść. A wymusiła ją sytuacja na rynku zbóż. Komisja Europejska zniosła obowiązek odłogowania gruntów ornych w krajach starej Unii Europejskiej.

Ziarna brakuje, a tymczasem Bruksela jeszcze do niedawna płaciła farmerom za ograniczenie produkcji. Zniesienie obowiązku odłogowania ma na razie obowiązywać tylko do następnych żniw.

Michael Mann – rzecznik prasowy KE: - Komisja Europejska uważa, że nie będzie to miało żadnego wpływu na wysokość unijnego budżetu, stawka dopłat bezpośrednich jest bowiem taka sama dla gruntów obsianych jak i odłogowanych. Wzrostu dochodów mogą się spodziewać rolnicy, którzy nie będą musieli obowiązkowo wyłączać z produkcji 10% gruntów ornych.

Obowiązkowe odłogowanie pojawiło się w Unii Europejskiej w 1992 roku, gdy Wspólnota borykała się z problemem nadpodaży zbóż. Już w tym sezonie z produkcji wyłączone są prawie 4 miliony hektarów ziemi. Bruksela musi jednak z odłogowania zrezygnować, bo w tym roku ziarna brakuje, a jego ceny ostro poszły w górę. Szacuje się, że dzięki tej decyzji po przyszłorocznych żniwach na rynku pojawi się dodatkowo nawet 17 milionów ton zbóż.

Te zboża przyczynią się do odbudowy zapasów europejskich i pokryją zapotrzebowanie na zużycie przemysłowe – mówi prof. Stanisław Stańko – SGGW.

Obecna sytuacja na rynku zbóż budzi duży niepokój ekspertów. Pod koniec sezonu 2007/2008 światowe zapasy zbóż mogą być najmniejsze od 28 lat.


POWIĄZANE

Czasy, w których rolnik spontanicznie dobierał kierunek upraw i zasiadał do wios...

Do tegorocznych żniw zrealizujemy rozbudowę i modernizację elewatora Braniewo- p...

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę