Opodatkować cukier

26 stycznia 2004

Polska będzie musiała opodatkować nadmierne zapasy cukru - tak wynika z unijnych zaleceń. Podatek ten obejmie nie tylko cukier, ale także produkty przetworzone, które zawierają więcej niż 10% cukru. Dotyczy to między innymi słodyczy, dżemów oraz niektórych jogurtów. Oburzenia nie ukrywają cukiernicy. Uważają, że objęcie podatkiem także artykuły zawierające cukier to dyskryminacja.

Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie w sprawie opodatkowania nadmiernych zapasów cukru. Opłata ta wejdzie w życie wraz z naszym przystąpieniem do Unii Europejskiej. Najwięcej kontrowersji wzbudziło obciążenie podatkiem produkty przetworzone, które zawierają więcej niż 10% cukru. Producenci są zdeterminowani.

Jednak resort rolnictwa uspakaja.- Nie są to za duże obciążenia, ponieważ w interesie polskich producentów cukru czy buraków nie leży to aby spekulować na rynku. - mówi Jerzy Plewa- wiceminister rolnictwa - My chcemy aby z regulacji na rynku cukru korzystali polscy plantatorzy buraków i polscy producenci cukru, natomiast działania spekulacyjne trzeba eliminować i ten podatek jest po to aby zniechęcić do działań spekulacyjnych.

Zdaniem cukierników te dodatkowe koszty pogorszą ich sytuację. Zważywszy na fakt, że i tak od kilku lat mają problem ze zbytem swoich towarów. Jak mówią - co roku obrót jest mniejszy o 20%. Powodem jest wejście na rynek dużych koncernów.

Komisja Europejska będzie musiała do końca maja tego roku określić wielkość zapasów cukru. Następnie ustali, jakie są jego nadwyżki w Polsce. Komisja ma czas do 30 kwietnia 2005 roku.


POWIĄZANE

W porównaniu do września 2021 wzrosło spożycie maliny (o 5 p.p.), gruszki (o 4 p...

Zabiegi na chwasty dwuliścienne w zbożach ozimych mogą być wykonywane zarówno je...

Za nami kolejne suche lato. W rolnictwie niedobory wody związane ze zmianami kli...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę