Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Oszustwa w punkcie skupu

12 grudnia 2003

Podlaska Izba Rolnicza będzie domagała się od Cukrowni Sokołów, czyli tak naprawdę od Polskiego Cukru, odszkodowań dla rolników z gminy Drohiczyn. A wszystko za sprawą wagi.

Kontrola Państwowej Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Spożywczych potwierdziła, że waga do ważenia buraków była niesprawna. Cukrownia co prawda potwierdza te ustalenia, ale jej zdaniem rolnicy nie ponieśli żadnych strat. Ukarano za to kierownika punktu skupu w Drohiczynie.

Na wniosek Izby Rolniczej w Siemiatyczach inspekcja skontrolowała punkt skupu. Rolnicy skarżyli się na nierzetelne ważenie oraz zły pomiar zanieczyszczeń. Inspektorzy ustalili, że waga faktycznie była niesprawna.

Dyrektor Cukrowni Sokołów odesłała nas do pisma swojego zastępcy. Czytamy w nim, że waga była niesprawna w związku z tym nie działała. Dlatego nie można mówić o stratach poniesionych przez plantatorów. Bardziej rozmowny był kierownik punktu skupu w Drohiczynie. Zamieszanie wokół wagi traktuje jako nagonkę na niego i cukrownię kierowaną przez przewodniczącego powiatowej Rady Izby Rolniczej.

Za nieprawidłowości w punkcie skupu Cukrownia ukarała kierownika upomnieniem. Urząd Marszałkowski, który na wniosek rolników interweniował w cukrowni, nie przyjmuje jej wyjaśnień. Cukrownia udowadnia, że w dniu kontroli na uszkodzonej wadze nie dokonywano pomiarów, ale czy waga wcześniej działała prawidłowo nie wiadomo. A to sygnalizowali kontrolerom rolnicy.

Sprawą ewentualnych oszustw w punkcie skupu zajęła się również prokuratura Rejonowa w Bielsku Podlaskim. Na jej wniosek policja przesłuchuje świadków.


POWIĄZANE

Bruksela, 30 marca 2021 r. – „W Europie jest coraz mniej lasów.” „Nasze lasy są ...

1. kwietnia br. Ubezpieczenia Pocztowe rozpoczęły sprzedaż ubezpieczeń upraw z d...

Copa i Cogeca zauważyły, że zgodnie z ustaleniami grupy ekspertów państw członko...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę