aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Owce czekają na kolczyki

26 listopada 2003

Brak kolczyków do znakowania owiec to obecnie największy problem związany z dostosowaniem małopolskiego rolnictwa do wymogów Unii Europejskiej. Jeżeli na początku przyszłego roku tych kolczyków nadal nie będzie, to górale nie będą mogli wyeksportować do Włoch około 30 tys. kilkutygodniowych jagniąt.

Co roku na Wielkanoc hodowcy eksportują do Włoch cztero-sześciotygodniowe jagnięta. Już w tym roku były z tym kłopoty, ale jakoś sobie jeszcze poradzili – mówi Jadwiga Nowakowska, wicewojewoda małopolski. – Jeżeli nie będzie kolczyków, a już drugi przetarg na ich dostawę został unieważniony, to wyobrażam sobie, jaki wybuchnie skandal. Być może z punktu widzenie Warszawy, owce to nie jest najważniejszy problem, ale dla Małopolski to jedna z najistotniejszych spraw. Wojewoda małopolski zwróci się do prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyspieszenie kolczykowania owiec.

Inny poważny problem to stworzenie systemu ewidencji działek rolnych. W całej Polsce jest około 30 mln działek, z tego aż jedna trzecia w Małopolsce. Budujący ten system zapewniają, że zdążą na czas – mówi wicewojewoda Nowakowska. – Wszystko powinno być gotowe w styczniu, a następnie będzie sprawdzane "na sucho". System musi funkcjonować jesienią przyszłego roku.

Bez żadnych problemów odbywa się natomiast zbieranie wniosków od rolników - producentów mleka. Dokumenty z wnioskiem o przyznanie limitu produkcji mleka złożyło już ponad 22,3 tys. tzw. hurtowych dostawców (oddających mleko do punktów skupu) oraz 11,5 tys. tzw. producentów bezpośrednich (sprzedających mleko na targach i sąsiadom). Wicewojewoda przyznaje, że tak duże zainteresowanie to dobra prognoza na przyszłość.


POWIĄZANE

Światowa produkcja zbóż osiągnie 2,854 mld ton w 2024 r., co stanowi nowy rekord...

Pierwszy Europejski Kongres Sorgo Akt założycielski: utworzenie europejskiego se...

Wielu plantatorów zbóż przekonało się już o zasadności zaprawiania materiału sie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę