Owocowa katastrofa

3 grudnia 2015
W podkarpackim zagłębiu sadowniczym za kilogram wiśni plantatorzy dostają 40 – 50 groszy. W rejonie Sandomierza już nikt ich nie zrywa z drzew. Rekordowo tanie są też brzoskwinie, morele i śliwki. Za ich zrywanie płaci się 40 groszy za kilogram, czyli prawie tyle samo, ile za owoce można dostać w zakładzie przetwórczym. A zakłady przemysłowe są największym odbiorca owoców.

Niektórzy próbują więc wyeliminować pośredników i sprzedają owoce prosto z gospodarstwa. Ale z 10-cio hektarowego sadu w ten sposób wszystkiego nie da się sprzedać, bo klientów jest zbyt mało.

Narzekają także właściciele punktów skupu, którzy jeszcze przed sezonem kontraktowali wiśnie w sadach po złotówce. A teraz nie mogą ich sprzedać nawet za połowę tej kwoty.

Prezes sandomierskiego rynku hurtowego na bieżąco śledzi ceny owoców w kraju. Jego zdaniem na ich wysokość w Polsce ma wpływ przede wszystkim zakorkowany ubiegłorocznym surowcem przemysł przetwórczy. Firmom nie udało się sprzedać towaru za granice, więc teraz kupują mniej owoców.

Niskie ceny plus silna złotówka – dla sadowników oznacza tylko jedno – duże straty.
--------------------------------    

Ten rok nie zapowiada się dobrze także dla producentów owoców na Dolnym Śląsku. Koszty pielęgnacji, nawożenia, ochrony i cięcia drzewek, a potem zbioru owoców przekracza cenę, jaką można uzyskać. Do tego trzeba doliczyć drogi transport, bo na terenie Dolnego Śląska i Opolszczyzny nie ma żadnych przetwórni owoców.

W tym 30-hektarowymo gospodarstwie sadowniczym pod Wrocławiem wiśnie stanowiły zaledwie kilkanaście procent upraw. Ale jego właściciel nie zamierza dłużej inwestować w produkcję wiśni.

Niestety opłacalność produkcji jabłek w tym roku też zapowiada się źle. Ceny owoców przemysłowych oscylują wokół 10-15 groszy za kilogram. Na rynku większość jabłek jest słabej jakości, te o dobrych parametrach rolnicy próbują sprzedać supermarketom, które w ostatnich latach stały się najważniejszymi odbiorcami sadowników.

Jesienią ubiegłego roku ceny jabłek biły rekordy, ale wtedy podaż była mała z powodu wiosennych przymrozków.


POWIĄZANE

Za nami pierwsza ogólnopolska akcja realistycznego rysowania maliny. Wyjątkowa l...

Zbliża się czas żniw. Za chwilę rozpoczną się przygotowania pod zasiewy ozimin. ...

20 lipca 2020 r. kończy się w oddziałach regionalnych ARiMR nabór wniosków o dot...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę