Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Owocowa oferta lata

30 lipca 2002

Z każdym dniem zwiększa się oferta asortymentowa owoców na Wielkopolskiej Giełdzie Rolno-Ogrodniczej S.A. w Poznaniu.

W chwili obecnej najwyraźniej widać to na rynku owoców coraz więcej jest świeżych jabłek z tegorocznych zbiorów. Do jabłek odmiany Papierówka ( 15,00-25,00 zł za 15 kg skrzynkę), Close (14,00-18,00 zł), Vista Bela (15,00-20,00 zł), Erly Geneve (15,00-22,00 zł), dołączyło ostatnio jabłko odmiany Delikates w cenie 14,00-18,00 zł za skrzynkę. Pojawiły się także gruszki odmiany Klapsa w cenie 37,50-40,00zł za 15 kg i zastąpiły one popularne Lipcówki . Obecność gruszek odmiany Klapsa na rynku już w miesiącu lipcu jest kolejnym dowodem na około 3-4 tygodniowe wyprzedzenie przyrody. Większość produktów pojawia się w tym roku przynajmniej o 2-3 tygodnie wcześniej niż normalnie.

Rynek owoców kusi swoją letnią ofertą, bowiem na rynku oprócz wymienionych wyżej jabłek i gruszek obecne są nadal truskawki ( 5,00-8,00 zł za kg), maliny (5,50-6,00 zł za 500gr pojemnik), jagody leśne (5,50-6,00 zł za kg) a także borówka amerykańska, która mimo wysokiej ceny (15,00 zł za kg) cieszy się coraz większą popularnością.

Oczywiście na rynku owoców nie brakuje śliwek ( od 2,00-4,00 zł za kg), brzoskwiń (2,00-3,50 zł za kg) i nektaryn ( 3,50-4,00 zł za kg.).

Większość z wymienionych owoców ma oczywiście swoich odpowiedników z importu głównie brzoskwinie i morele. Jednak, żadne ze sprowadzanych do nas owoców, czy to ze słonecznej Hiszpanii czy Francji nie może się pochwalić tak wspaniałym aromatem. Ponadto nasze owoce są świeższe, gdyż przebywają znacznie krótszą drogę od producenta do konsumenta. Są również owocami zdrowszymi, bowiem polski sadownik zastanowi się dwa razy zanim zastosuje środek ochrony roślin. Nie znaczy to, że nie chroni swoich plantacji przed chorobami i szkodnikami. Chroni je ale jest ta ochrona dyktowana często rachunkiem ekonomicznym gospodarstwa i opryski stosuje się tylko w uzasadnionych przypadkach. Poza tym sięgając po nasze krajowe owoce pomagamy naszym polskim producentom w zbycie ich produktów.

Tak więc hołdując zasadzie dobre bo polskie sięgajmy po nasze rodzime produkty. Życzę wszystkim smacznego, a gospodyniom domowym przypominam, że najwyższy czas na tradycyjne zaprawy.

Osoby zainteresowane szczegółowym wykazem cen owoców i warzyw na Wielkopolskiej Giełdzie Rolno-Ogrodniczej S.A. w Poznaniu zapraszam do odwiedzenia naszej strony internetowej www.wgro.com.pl

mgr inż. Wojciech Cieślak
specjalista ds. analizy rynkowej 

WGRO S.A.


POWIĄZANE

Stosowanie uproszczeń, skracanie płodozmianów, a przede wszystkim uprawa w monok...

Rok 2023 jest kolejnym sezonem z cyklicznie występującymi ekstremami pogodowymi ...

W Polsce produkuje się nawet 75 proc. światowych zasobów aronii. Popularność teg...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę