Owocowe prognozy

3 grudnia 2015
Będzie dużo gorzej niż zapowiadano. Zdaniem sadowników nie ma mowy, aby w tym roku zbiory owoców były rekordowo wysokie. Pewne jest tylko jedno – jabłek czy wiśni będzie więcej niż w ubiegłym sezonie.

Z powodu ubiegłorocznych mrozów i strat nimi spowodowanych jabłek jest dużo mniej na rynku dlatego utrzymują się bardzo wysokie ceny. Jednak zdaniem sadowników i tak nie pokrywają one strat i kosztów produkcji.

Janusz Wesołowski, Góra Kalwaria: 15 lat temu była cena podobna a wartość złotówki była trochę inna. Środki produkcji były tańsze.

Nie ma jednak obaw aby jabłek zabrakło zanim w sprzedaży pojawią się wczesne tegoroczne odmiany.

Krzysztof Cybulski, grupa producencka z gminy Chynów: miniony sezon był ciężki z powodu braku jabłek i wysokich cen, które niejednokrotnie przekraczały ceny jabłek z zachodu. W związku z tym sprzedaż naszego jabłka nie była konkurencyjna do państw zachodnich.

Czy w tym roku będzie inaczej? Jest duża szansa, że zbiory będą dobre. Rekordy jednak nie padną.

Tomasz Petrykowski, Krężel: owoców jest myślę, że wystarczająco jak na te drzewa ale wcale nie ma hura. W innych latach drzewa po takich przymrozkach bardzo obficie owocowały w tym roku bardzo słabo zawiązały.

Drzewka kwitły bardzo obficie, ale nie zawiązały owoców z powodu niesprzyjającej pogody, zimnych nocy i deszczowych dni. Dodatkowo jabłonie atakują trudne do zwalczenia choroby grzybowe.

Tomasz Petrykowski, Krężel: jest wiele kłopotów w tym roku z ochroną sadów. Przeważnie z parchem 90% sadów ma kłopoty z parchem.

Największe straty dotykają odmianach przemysłowych. Nie najwyższe będą także zbiory wiśni i zaczynających się już czereśni.POWIĄZANE

W ostatnich latach i miesiącach sytuacja geopolityczna oraz rynkowa sprawiła, że...

Rolnicy - producenci papryki z polskiego zagłębia paprykowego na Południu Mazows...

CO W INTERNECIE PISZCZY?…. CZYLI SPRZEDAŻ MATERIAŁU SIEWNEGO W Internecie W złot...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę