BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Owocowe zbiory

13 lipca 2007
Rolnicy zbierają owoce i zamiast zysków liczą straty. W niektórych sadach nie ma zupełnie co zbierać. Ale są i takie, gdzie zbiory zbliżone będą do ubiegłorocznych.

W przetwórniach to sam szczyt skupu czarnych porzeczek. Za kilka dni będzie już po nich. Bo w tym roku wszystko wcześniej dojrzewa, ale i szybciej kończy. Skup wiśni trwał zazwyczaj 7 tygodni w tym może skończy się po 4.

Dlatego trzeba się śpieszyć. W zakładach przetwórczych praca na 3 zmiany. W nocy rozładunek, od rana przerób. Truskawki to już wspomnienie. Teraz przyszedł czas na czarnej porzeczki. Tu już sprawa jest jasna. Ceny skupu są wysokie, nawet do 4 złotych za kilogram. Firmy płacą bo na sprzedaży przetworów i tak mają szanse zarobić.

Wiadomo że będzie ich mniej, ale o ile tu zgodności już nie ma. Zdaniem przetwórców, wiśni skupią przynajmniej połowę tego co przed rokiem. Wg wiosennych szacunków GUS 70 % sadów wiśniowych i czereśniowych było znacznie uszkodzonych.

Pan Tomasz Gilewski po majowych przymrozkach bał się że nie będzie zupełnie czego zbierać. A jednak jest. - Z wiśnią jeszcze nie jest tak najgorzej jak z innymi odmianami owoców – jest jej mniej więcej 30%, poczeczki czarnej zebrałem 10%, jabłek oceniam – mam 2 sady – w jednym około 30%, w drugim – jeszcze mniej.- mówi.

Zakłady przetwórcze mają zapasy mrożonych wiśnie jeszcze z ubiegłego roku. Podobnie unijni kontrahenci. To powinno stabilizować cenę.

Jacek Małecki, firma przetwórstwa owocowo-warzywnego: - Nie obserwujemy zapotrzebowania na bardzo duże ilości i odbiory wiśni mrożonych. To powinno stabilizować cenę, a cena kształtuje się gdzieś na poziomie 2zł. 50 gr i myślę że będzie już tylko malała.

Na razie ceny są o 60 % wyższe niż przed rokiem, co wielu sadowników może zachęcić do zwiększenie produkcji. A to już spore ryzyko.

Tomasz Smoleński, Instytut Ekonomiki Rolnictwa: - W Polsce produkcja jest niekontraktowana w większości, co jest dużym ryzykiem dla producenta bo przy dużej ilości tego towaru zakłady mogą odmówić przyjęcia tego towaru.

Wiśni już za rok może pojawić się więcej niż potrzeba. Szczególnie że na ich produkcje nastawiają także inne kraje europejskie.


POWIĄZANE

Jakie sposoby produkcji owoców są najbardziej popularne w Polsce? Jakie są różni...

"Kukurydza jest jedną z roślin o najbardziej widocznej ekspresji postępu genetyc...

VERGE™ to wyjątkowy zespół przedsiębiorców, inwestorów, rolników, programistów i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę