aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Owocowy szczyt

28 maja 2004

Owoce to w ostatnich tygodniach towar najszybciej drożejący, bo jak zwykle wiosną krajowe zapasy się wyczerpują. Coraz tańsze są za to truskawki.

Maj jest stosunkowo chłodny, ale nie wystąpiły powszechnie przygruntowe przymrozki. Zbiory mogą być podobnie udane jak w ubiegłym roku - powiedział Zbigniew Przybyszewski, prezes grupy producenckiej SON-SAD skupiającej 15 sadowników z okolic Grójca. - "Założyliśmy grupę, bo pomoc unijna może być skierowana jedynie do zorganizowanych struktur". Według dr. Jacka Niewiadomskiego z katedry ekonomiki ogrodnictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, wejście w struktury unijne może być korzystne dla naszych sadowników. - "Szczególnie atrakcyjny dla nas może okazać się rynek skandynawski. Wprawdzie od wielu lat posyłamy tam owoce, ale możliwości są większe. Skandynawowie sprowadzają jabłka i gruszki z Włoch i Francji. Są one droższe niż w Polsce i, z oczywistych względów, koszty transportu są wyższe" - powiedział dr Jacek Niewiadomski.

Sadownicy wyprzedają resztki zapasów z chłodni. - "U nas ceny jabłek kształtują się od 1,30 zł do 1,80 zł za kilogram" - powiedziała Renata Pęcak z Praskiej Giełdy Spożywczej. Holenderskie zielone jabłka sprzedawane są po 1,25 zł za sztukę.

Na PGS oraz w Broniszach pojawiły się już krajowe truskawki uprawiane pod folią. - "W tej chwili kilogram kosztuje od 10 do 14 zł. W szczycie, czyli drugiej połowie czerwca, ich cena będzie się kształtowała, w zależności od zbiorów, od 70 groszy do 2 zł" - powiedział Maciej Kmera z Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach. - "Trudno powiedzieć, jakie zbiory truskawek będą w tym roku. W maju było mało słońca, a one lubią słońce" - dodaje Renata Pęcak. Krajowe truskawki można kupować do października. W Broniszach i na PGS coraz tańsze są tegoroczne warzywa. Pęczek rzodkiewki kosztuje w hurcie 80 groszy. Kilogram młodych ziemniaków 3 zł.

Na obu giełdach można kupić owoce importowane. Truskawki z zagranicy są już w takiej cenie jak krajowe i wkrótce znikną. - "Zaczęły tanieć arbuzy. Cena kilograma to 3,5 zł" - mówi Renata Pęcak. Są też argentyńskie gruszki w cenie od 6 (zielone) do 7 (czerwone) zł za kg i hiszpańskie nektarynki. Aż o 40 proc. podrożały banany, które do Polski sprowadzane są z Hondurasu, Kostaryki, Paragwaju i Ekwadoru. W Broniszach kilogram kosztuje 4,16 zł. - Banany drożeją, bo po wejściu do Unii importerzy muszą płacić cła.


POWIĄZANE

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę