aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ozonem w insekty

4 lutego 2003

Znane są właściwości odkażające ozonu. Gaz ten stosuje się między innymi do dezynfekcji sal operacyjnych oraz wspomaga leczenie trudno gojących się ran. Prawdopodobnie już niedługo ozonowanie stanie się też jedną z metod ochrony zbóż przed zanieczyszczającymi je insektami.

Pomysł, że ozon może wywierać zabójcze działanie powstał , gdy okazało się, że w szpitalach, w których stosowano ozon do dezynfekcji powietrza nie było karaluchów. Naukowcy rozpoczęli wiec badania nad wpływem ozonu na zbożowe pasożyty. Szkody wyrządzane przez nie oznaczają straty sięgające od 5 do nawet 50% rocznych zbiorów, w zależności od kraju. Przy tym pasożyty nie tylko zjadają ziarno ale pozostawiają również odchody. Znakomicie rozwijają się na nich grzyby – Fusarium czy Aspergillus. Te z kolei produkują potencjalnie groźne, rakotwórcze dla człowieka substancje.

Większość z dotychczas stosowanych środków zwalczających zbożowe pasożyty, takich jak bromek metylu, niszczący warstwę ozonową (sic!), zostanie wycofanych z użycia do 2005 roku. Tym samym idea zastąpienia ich neutralnym dla środowiska ozonem jest bardzo kusząca. 

Na początku badań założono znalezienie odpowiedzi na pytanie w jaki sposób skierowany na zboże strumień ozonu unieszkodliwia pasożyty. Okazało się, że podczas pierwszego kontaktu przepływ gazu przez warstwę pszenicy czy kukurydzy jest zwolniony, a to dlatego, że jego cząstki reagują i wiążą się z powierzchnia zbiorów. W ten sposób ozon zostaje w pewnym sensie "zużyty". Dopiero następne przejście gazu przez zboże powoduje unieszkodliwienie owadów, czyli pożądany efekt.

Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, czy kontakt ziarna z ozonem nie wpływa niekorzystnie na własności zbóż. Do tej pory liczne próby z ziarnami kukurydzy, soi, pszenicy, a nawet ryżu wykazały, że ich ozonowanie nie zmienia ani składu chemicznego, ani innych własności, niezwykle ważnych w praktyce, w czasie produkcji mąki, pieczenia, czy gotowania.


POWIĄZANE

W dniu wczoraajszym, tj.  26 marca 2024 roku opublikowaliśmy w portalu ppr.pl ma...

Rosstat publikuje drugi raport statystyczny upraw w 2023 r. Produkcja pszenicy w...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę