a_konopie_targi_2023
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

PINKSTART - zyskaj przewagę już na starcie w uprawie rzepaku

3 grudnia 2015
Od kilku już lat firma Timac Agro Polska aktywnie wspiera ideę nawożenia ultrazlokalizowanego w odżywianiu rzepaku, kukurydzy oraz buraków cukrowych przy pomocy mikronawozu PHYSIOSTART. Jednak stosowanie nawozów mikrogranulowanych w uprawie rzepaku możliwe jest przy pomocy siewników punktowych fabrycznie wyposażonych w przystawkę lub wiąże się z koniecznością ich doposażenia w specjalne aplikatory. Uniwersalna przystawka mocowana jest na siewniku, a nawóz pneumatycznie przemieszczany jest przewodami w bezpośrednie sąsiedztwo nasion.
Mikrogranulat  dostarczany jest wtedy bezpośrednio do redlicy nasiennej. Niestety areał rzepaku sianego punktowo, chociaż systematycznie rośnie, to nadal jest stosunkowo niewielki, tak więc rozwiązanie to nie jest zbyt popularne.

Nawozy tego typu mają wpływ na roślinę głównie w początkowym okresie wegetacji. Jednak jest to działanie na tyle efektywne, że finalnie uzyskujemy zwyżkę plonu, co potwierdzają liczne doświadczenia z naszym mikronawozem PHYSIOSTART. Potwierdziła to także praktyka rolnicza na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Wiedza na ten temat stała się dla działu naukowo-badawczego firmy Timac Agro inspiracją do poszukiwana kolejnych rozwiązań z zakresu nawozów mikro, takich żeby mogły być one bardziej powszechne. Stworzono więc nowy nawóz mikrogranulowany zalecany w uprawie rzepaku, o nazwie PINKSTART, zawierający znany kompleks o działaniu biostymulującym PHYSIO+. Kompleks ten zawiera aminopurynę, która wpływa na kiełkowanie, szybkie i równomierne wschody roślin oraz szybki rozwój systemu korzeniowego, w tym zwłaszcza korzeni bocznych i włośnikowych, które odgrywają największą rolę w pobieraniu składników pokarmowych z gleby. A dzieję się tak m.in.. dlatego, że aminopuryna pobudza komórki do intensywnych podziałów. Ale aminopuryna poprawia także pobieranie wapnia przez rośliny, m.in. poprzez zwiększenie tropizmu korzenia do wapnia, dlatego mówi się, że daje ona korzeniom sygnał do pobierania wapnia. Z kolei większy i bardziej rozbudowany system korzeniowy rośliny (zwłaszcza większa ilość korzeni włośnikowych), powoduje że łatwiej i szybciej pobierany jest przez roślinę także fosfor, który korzonki rośliny mogą pobrać tylko z odległości 1 mm. O potasie nie wspominając.

Nowoczesna technologia, jaką wykorzystano w tym nawozie, umożliwia jego aplikację w bezpośrednim sąsiedztwie nasion. Jednak w  porównaniu z poprzednim naszym mikronawozem, sama technika siewu jest zupełnie inna i znacznie prostsza. Ale o tym za chwilę.
Mówiąc o rynku rzepaku i nawożeniu mikro musimy także pamiętać o tych producentach, którzy stosują tradycyjne metody wysiewu (nie stosują siewu punktowego). Do tej pory ten segment rynku był niedostępny dla nawozów mikro, jednak w maju tego roku, w ofercie Timac Agro Polska pojawi się nowy produkt: PINKSTART - startowy nawóz mikrogranulowany do stosowania w uprawie rzepaku ozimego. Wielkość i ciężar granulek tego produktu została dopasowana do potrzeb wysiewu z nasionami rzepaku tak, aby nie było potrzeby stosowania dodatkowego sprzętu specjalistycznego. Dzięki ultralokalizacji PINKSTART odżywia rośliny od samego początku wegetacji.

Nawóz ten jest połączeniem niezbędnych dla roślin składników pokarmowych, dobranych specjalnie dla potrzeb młodych roślin rzepaku. PINKSTART nie wymaga od użytkownika dodatkowego usprzętowienia siewnika. Nawóz doskonale miesza się z nasionami rzepaku bezpośrednio przed siewem i tak przygotowaną mieszankę wsypuje się bezpośrednio do zbiornika nasiennego siewnika. Ważne jest, iż wielkość granulek nawozu oraz ich ciężar zostały tak dobrane, aby nie dochodziło do zjawiska sedymentacji w czasie jazdy siewnika na polu. Technika przygotowania do wysiewu nawozu PINKSTART i sam wysiew nie są skomplikowanymi czynnościami. Bardzo dobre wymieszanie uzyskujemy wykorzystując do tego różnego typu urządzenia bębnowe, jak choćby zwykłe betoniarki. Chodzi o to, aby jak najlepiej wymieszać ze sobą nasiona rzepaku i granulki nawozu – jest to gwarancją równomierności wysiewu. PINKSTART z powodzeniem stosowany jest między innymi we Francji i Austrii. W tych krajach szybko zyskał zwolenników – wielu producentów rzepaku włączyło ten produkt do technologii nawożenia plantacji i dzięki temu zabiegowi uzyskuje wymierne efekty w zwyżce plonu. A jego stosowanie jest przy tym zdecydowanie prostsze niż innych mikrogranulatów, co też nie jest bez znaczenia. Cieszymy się więc, że już niedługo będziemy mogli zaoferować ten produkt także naszym producentom.

Wielkość i ciężar granulek została dopasowana do potrzeb wysiewu z nasionami rzepaku


 
Dzięki ultralokalizacji PINKSTART odżywia rośliny od samego początku wegetacji


 POWIĄZANE

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych oficjalnie przystąpił do Polskiej Ko...

Różnice w wynagrodzeniach, nieodpłatna praca opiekuńcza, problemyz awansami i ra...

Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbio...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę