Plantatorzy mówią "nie"

18 lipca 2005

Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego nie zgadza się z założeniami reformy rynku cukru, zaprezentowanymi przez Komisję Europejską 22 czerwca 2005 roku.

Reforma w kształcie zaproponowanym przez Komisję, zdaniem związku, zmniejszy dochody plantatorów. Może także doprowadzić do ograniczenia produkcji buraków i cukru. Plantatorzy uważają, że planowane rozwiązania nie dają gwarancji osiągnięcia zakładanych celów ekonomicznych, a oznaczają jedynie zniknięcie setek tysięcy rodzinnych gospodarstw uprawiających buraki w Europie i w Polsce.

Redukcja ceny buraków o 42,6 proc. jest zbyt duża. W praktyce może oznaczać spadek ceny nawet o ponad 50 proc. (do 21,77 euro za tonę), co spowoduje, że produkcja buraków przestanie się opłacać. Według plantatorów należy określić mechanizmy ustalania ceny referencyjnej, która będzie podstawą do ustalania minimalnej ceny buraków.

18 lipca 2005 roku przed siedzibą Komisji Europejskiej w Brukseli odbędzie się protest przeciwko reformie. Z Polski wyjedzie tam 300 plantatorów.


POWIĄZANE

Superowoce, choć brzmi to banalnie, są prawdziwymi super bohaterami codziennej d...

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaprasza na półroczne konsult...

Percepcja superowoców i rosnący popyt na owoce jagodowe to tylko szansa. Moda na...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę