CTR_80917

Plantatorzy tytoniu łączą się

6 czerwca 2003

Plantatorzy tytoniu organizują się w grupy producenckie. Dzięki nim mogą otrzymać wyższe dopłaty bezpośrednie z UE. Na przeszkodzie stoi jednak wykładnia prawa dotycząca obrotu.

Od przyszłego roku plantatorzy tytoniu mogą otrzymywać dopłaty bezpośrednie. 55 proc. dopłat będą otrzymywać do każdego kilograma tytoniu. Kolejne 35-45 proc. będzie wypłacone w zależności od jakości tytoniu, ale tylko dla plantatorów, którzy są zorganizowani w tzw. grupy producenckie. 
 
Taki scenariusz wejdzie w życie, gdy Polska przyjmie unijny system kwotowania produkcji tytoniu, zamiast systemu uproszczonego. "W Unii większość plantatorów jest członkami grup. Tak samo powinno być w Polsce" - uważa Paweł Baś z Philip Mornsa.
 
Już w 2000 r. powstała ustawa o grupach producenckich. Dopiero jednak w ubiegłym roku Polski Związek Plantatorów Tytoniu (PZPT) oraz Krajowy Związek Plantatorów Tytoniu (KZPT) zarejestrowały w sądzie po cztery grupy.
 
"Jesteśmy gotowi do rejestracji grup u wojewody, dzięki czemu zostaniemy wpisani do rejestru. Staniemy się więc tzw. uznaną grupą, tak jak jest w UE. Wstrzymaliśmy się jednak, bo od kilku miesięcy próbujemy rozwiać wątpliwości prawne.Czekamy na wykładnię resortu rolnictwa, dotyczącą obrotu. Niestety, trwa to długo"- mówi Przemysław Noworyta, dyrektor biura PZPT
 
"Powstała sprzeczność przepisów. Aby wystąpić o dofinansowanie z budżetu, grupa musi wykazać obrót. I właśnie m.in. zapis dotyczący obrotu stał się problemem" - mówi Paweł Baś.
 
Plantatorzy głowią się nad tym, czy mogą kupować i sprzedawać tytoń według klasycznego znaczenia obrotu. Problem bowiem w tym, że w Polsce tytoń uprawiany jest na podstawie kontraktacji między przetwórcami a producentami tytoniu. "Przepisy ustawy o rynku tytoniu przewidują wysokie kary za uprawianie tytoniu bez umów kontraktacyjnych. Tylko przetwórca, a nie grupa producencka, może podpisać umowę z plantatorami" - twierdzi Przemysław Noworyta.
 
Niejasności prawne dotyczą aż czterech ustaw: o rynku tytoniowym, o grupach producenckich, o przetwarzaniu tytoniu oraz o podatku VAT.
 
"Od dwóch lat przygotowujemy się do działania w grupach. Trudno jednak tworzyć biznesplany, gdy są niejasności w ustawach. Nie wiemy, co będzie z tegoroczną sprzedażą tytoniu, która zaczyna się we wrześniu. W umowach mamy zapisaną klauzulę, że jeśli powstaną grupy, to indywidualni producenta scedują na nie prawa" - mówi dyrektor PZPT. Julian Kwiatkowski.
 
Prezes KZPT, także twierdzi, że zarejestrowane w sądzie grupy są przygotowane do skupu tytoniu już w tym roku."Nie jestem jednak optymistą. Ścieżki legislacyjne trwają" - długo mówi szef KZPT.
 
Rząd przewidział 5-letnią pomoc dla grup plantatorów. W przyszłym roku ma ona wnieść maksymalnie 5 proc. przychodu grupy, nie więcej zaś niż 84-krotność średniego wynagrodzenia w kraju.
 
 W Polsce jest około 17 tys. plantacji tytoniu. Dopłaty w Unii są wyższe niż w Polsce. W większość krajów UE wynoszą 2,98 EUR (ponad 12 zł) do kilograma tytoniu typu Virginia i 2,38 EUR (ponad 10 zł) do tytoniu ciemnego. U nas - 2,5 zł 


POWIĄZANE

We wtorek rząd zdecydował o przyznaniu 25 mln euro pomocy dla fińskich rolników....

Nowe dane dotyczące europejskiego sektora zbóż i roślin oleistych opublikowane p...

Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę