Pół na pół

26 września 2008
Podzielcie się z nami zyskami pół na pół to utrzymamy produkcje w następnych latach. Taki komunikat do koncernów cukrowych wystosowali plantatorzy buraków cukrowych. Jaka będzie odpowiedź przekonamy się po 9 października. Gra idzie o przyszły sezon. Mniejsza z roku na rok unijna cena minimalna buraków oraz rosnące koszty produkcji zniechęcają rolników do upraw.

Kazimierz Kobza – KZPBC: za taką cenę nie da się uprawiać buraków. Producenci cukru doskonale o tym wiedzą.

Tymczasem sprawę coraz bardziej komplikują deszcze. Polaryzacja, czyli zawartość cukru w burakach jest więc coraz mniejsza, a tym samym spadają rolnicze dochody. Dlatego wiele osób myśli o rezygnacji z produkcji. Organizacje plantatorów proponują koncernom cukrowym sposób na utrzymanie wielkości upraw.

Kazimierz Kobza – KZPBC: związek proponuje żeby ta nadwyżka była podzielona po połowie. 50% na buraki cukrowe, 50% na marżę przetwórczą dla producentów cukru.

Jednocześnie plantatorzy proponują, by od przyszłej kampanii nie ustalać sztywnych cen skupu buraków tylko zdać się na sytuację rynkową. Ceny buraków byłyby wtedy ustalane na podstawie corocznych cen referencyjnych cukru.


POWIĄZANE

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się w połowie sierpnia do wi...

Jak informuje KRIR, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przesłało odpowiedź na ...

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała apel do V-ce Premiera i Ministra Rolnict...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę