Polscy producenci nie są zainteresowani eksportem pszenicy z unijnymi dopłatami

14 lutego 2005

Polscy przedsiębiorcy na razie nie wykazują zainteresowania eksportem pszenicy z dopłatami z Unii Europejskiej. W kolejnym już unijnym przetargu nie było ofert z Polski - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy Agencji Rynku Rolnego Radosław Iwański. W czwartek odbył się kolejny przetarg na eksport pszenicy z Unii do krajów trzecich. UE ustaliła poziom dopłat na 4 euro do tony ziarna. Zgłoszono chęć sprzedaży 752 tys. ton ziarna, Unia zaakceptowała 187 tys. ton.

Jak wyjaśnił Iwański, przetargi polegają na tym, że sam eksporter deklaruje na jaką dopłatę liczy ze strony Unii. Propozycje były od 2,97 do 14,49 euro/t, przyjęte zostały oferty poniżej 4 euro/t.

Rzecznik zaznaczył, że zaakceptowane zostały głównie oferty firm francuskich. Eksporterzy zamierzają sprzedać ziarno do krajów arabskich i do krajów Afryki Północnej.

Nie ma także chętnych z Polski na eksport z dopłatą jęczmienia. Dotychczas żadna z krajowych firm nie stanęła do przetargu. W ostatnim przetargu stawka dopłaty wyniosła 13,98 euro/t. Unia 8 lutego zwiększyła limit eksportu tego zboża do 3 mln ton - poinformował Iwański.

Iwański przypomniał, że minimalna eksportowa partia wynosi 1 tys. ton pszenicy. Zabezpieczenie wynosi 12 euro za tonę. Komisja Europejska wydała zgodę na eksport 2 mln ton pszenicy z krajów Unii do krajów trzecich. Oferty są przyjmowane w każdy czwartek do godz. 10-tej.

Prezes Izby Paszowo-Zbożowej Bohdan Judziński uważa, że przyczyną braku zainteresowana eksportem pszenicy są zbyt niskie dopłaty ze strony Unii.

Wyjaśnił, że z dopłat głównie korzystają Francuzi, gdyż, bliskość krajów, do których eksportują zboże zapewnia im opłacalność kontraktów. W przypadku Polski koszty transportu byłyby zbyt wysokie.

Zdaniem Judzińskiego, dla polskich przedsiębiorców opłacalne byłyby dopłaty na poziomie 17-20 euro/t. Dlatego też unijne dopłaty nie wpłyną na poziom cen zbóż w Polsce.

W opinii prezesa, nieopłacalny jest także eksport jęczmienia, gdyż ceny tego ziarna w Polsce są dostatecznie wysokie (390-400 zł/t).


POWIĄZANE

Klub Platformy Obywatelskiej zgłosił w czwartek wniosek o odrzucenie informacji ...

Uruchomimy program poprawy żyzności gleb; na początek przewiduję w tym programie...

Polska jest europejskim liderem w produkcji niektórych owoców i warzyw. Nie mamy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę