A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Polska będzie musiała dodatkowo zredukować produkcję cukru o około 150 tys. ton

29 lutego 2008
Do roku 2010 Polska, która ograniczyła już produkcję cukru o 13,5 proc., będzie musiała dodatkowo zredukować ją o 149,9 tys. ton - ogłosiła w czwartek Komisja Europejska (KE). Taka jest oparta na prognozach propozycja KE, przedstawiona we wtorek unijnemu Komitetowi Zarządzającemu ds. Cukru.

W ramach trwającej od 2006 roku reformy rynku cukru w UE, Polska zredukowała dotychczas produkcję o 239,3 tys. ton, czyli ok. 13,5 proc. wielkości produkcji w roku 2006. Tym samym roczna kwota została ograniczona do 1 mln 576 tys. ton.

To jednak za mało, by zrealizować cel reformy, jakim jest ograniczenie produkcji cukru w całej UE o 6 mln ton do roku 2010. Do tej pory w ramach restrukturyzacji wszystkie kraje razem zrezygnowały z 4,84 mln ton. Do zakończenia reformy w roku 2010 dalsza obniżka musi więc wynieść 1,16 mln ton na poziomie całej UE.

Z propozycji podziału tej kwoty pomiędzy poszczególne kraje wynika, że Polska będzie musiała zredukować produkcję o dalsze 149,9 tys. ton, czyli 9,5 proc. obecnej produkcji. Komisja Europejska zachęca, by zrobić to dobrowolnie i jak najszybciej. Mają do tego skłonić wypłacane rekompensaty, które z roku na rok są coraz mniejsze.

"Kraje członkowskie mogą dokonać dalszych cięć już teraz, korzystając z rekompensat, albo podejmują ryzyko narzucenia im obniżki w roku 2010 bez dopłat" - powiedział PAP rzecznik KE ds. rolnictwa Michael Mann.

Unijne przedsiębiorstwa muszą więc teraz zdecydować, czy dobrowolnie zrzekną się części produkcji przed 31 marca b.r., korzystając z rekompensat w wysokości 625 euro za tonę. Będą to też mogły zrobić za rok, w czwartym, ostatnim roku reformy, kiedy będzie obowiązywać stawka 520 euro.

Jeśli okaże się, że dokonane ogólne redukcje są mniejsze niż 6 mln ton, to w lutym 2010 roku KE ogłosi przymusowe cięcia - już bez wsparcia finansowego.

Wymuszona unijną reformą restrukturyzacja Krajowej Spółki Cukrowej (KSC) oznacza zamknięcie należących do KSC cukrowni Łapy i Lublin. Zaprzestanie produkcji cukru pociągnie za sobą likwidację uprawy buraków cukrowych w rejonach tych zakładów. W sprawie zamknięcia cukrowni wielokrotnie protestowały załogi tych fabryk oraz plantatorzy.


POWIĄZANE

W ciągu ostatnich 6 miesięcy ceny kukurydzy w Chicago spadły o około 50 USD za t...

Zabieg T2 to obowiązkowy element programu ochrony fungicydowej zbóż. Najlepiej, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę