Polska nadal czołowym producentem ziemniaków

18 października 2004

Polska jest czołowym producentem ziemniaków w Unii Europejskiej - poinformował Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarski Żywnościowej.

W tym roku prawdopodobnie (według szacunków GUS) zbiory wyniosą 13,7 mln ton, tj. tyle samo co w ubiegłym roku.

Ekspert wyjaśnił, że w 2004 roku zmniejszyła się powierzchnia uprawy ziemniaków o 7 proc., ale rolnicy uzyskają lepsze plony - 193 decytony/ha (GUS) wobec 176 dt/ha w 2003 roku. "Są to lepsze plony niż w ubiegłym roku, ale generalnie jest to bardzo niski poziom plonów" - powiedział.

W Holandii, Francji, Niemczech, gdzie ziemniaki produkowane są głównie na potrzeby rynku, plony wynoszą przynajmniej 350 dt/ha. W Polsce większość ziemniaków jest produkowana na własne potrzeby gospodarstw - spasanie i konsumpcję, na słabych glebach, przy małym zużyciu środków ochrony roślin i nawozów, tj. po jak najniższych kosztach.

Tylko 25 proc. zbiorów stanowi u nas produkcja towarowa. Przy czym koszt produkcji ziemniaków w gospodarstwach specjalistycznych, przeznaczonych do konsumpcji, na skrobię bądź do produkcji chipsów i frytek, jest porównywalny do kosztów ponoszonych w innych krajach UE. Porównywalna jest także ich cena - w UE ok. 100 euro/t, w Polsce - 400 zł/t.

Dzwonkowski zaznaczył, że w Polsce produkuje się więcej ziemniaków, niż można skonsumować. Polscy jedzą więcej tych ziemiopłodów niż obywatele innych krajów UE. Np. w Polsce spożycie wynosi ok. 130 kg rocznie na osobę, przy czym głównie jemy je w postaci nieprzetworzonej. W Unii średnio jedna osoba zjada ok. 70 kg ziemniaków w ciągu roku, w tym znaczną część w postaci przetworzonej - np. chipsów i frytek.

Łącznie konsumpcja ziemniaków w 2003/2004 roku wyniosła w kraju ok. 5 mln ton, tj. mniej więcej tyle, ile zostaje przeznaczone na spasanie w gospodarstwach rolnych. I właśnie na wsi jest największe zużycie ziemniaków. Najmniejsze spożycie jest w gospodarstwach pracowniczych.

Według eksperta, perspektywicznie produkcja ziemniaków będzie spadać. Będzie także spadać konsumpcja i ich zużycie jako karma dla zwierząt. Będą one zastępowane przez zboża, do produkcji których jest dopłata dla rolników ze środków UE.


POWIĄZANE

Bayer, w ramach swojego zobowiązania do wspierania plantatorów - za pośrednictwe...

Za nami pierwsza ogólnopolska akcja realistycznego rysowania maliny. Wyjątkowa l...

Zbliża się czas żniw. Za chwilę rozpoczną się przygotowania pod zasiewy ozimin. ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę