informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Polska nadal czołowym producentem ziemniaków

18 października 2004

Polska jest czołowym producentem ziemniaków w Unii Europejskiej - poinformował Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarski Żywnościowej.

W tym roku prawdopodobnie (według szacunków GUS) zbiory wyniosą 13,7 mln ton, tj. tyle samo co w ubiegłym roku.

Ekspert wyjaśnił, że w 2004 roku zmniejszyła się powierzchnia uprawy ziemniaków o 7 proc., ale rolnicy uzyskają lepsze plony - 193 decytony/ha (GUS) wobec 176 dt/ha w 2003 roku. "Są to lepsze plony niż w ubiegłym roku, ale generalnie jest to bardzo niski poziom plonów" - powiedział.

W Holandii, Francji, Niemczech, gdzie ziemniaki produkowane są głównie na potrzeby rynku, plony wynoszą przynajmniej 350 dt/ha. W Polsce większość ziemniaków jest produkowana na własne potrzeby gospodarstw - spasanie i konsumpcję, na słabych glebach, przy małym zużyciu środków ochrony roślin i nawozów, tj. po jak najniższych kosztach.

Tylko 25 proc. zbiorów stanowi u nas produkcja towarowa. Przy czym koszt produkcji ziemniaków w gospodarstwach specjalistycznych, przeznaczonych do konsumpcji, na skrobię bądź do produkcji chipsów i frytek, jest porównywalny do kosztów ponoszonych w innych krajach UE. Porównywalna jest także ich cena - w UE ok. 100 euro/t, w Polsce - 400 zł/t.

Dzwonkowski zaznaczył, że w Polsce produkuje się więcej ziemniaków, niż można skonsumować. Polscy jedzą więcej tych ziemiopłodów niż obywatele innych krajów UE. Np. w Polsce spożycie wynosi ok. 130 kg rocznie na osobę, przy czym głównie jemy je w postaci nieprzetworzonej. W Unii średnio jedna osoba zjada ok. 70 kg ziemniaków w ciągu roku, w tym znaczną część w postaci przetworzonej - np. chipsów i frytek.

Łącznie konsumpcja ziemniaków w 2003/2004 roku wyniosła w kraju ok. 5 mln ton, tj. mniej więcej tyle, ile zostaje przeznaczone na spasanie w gospodarstwach rolnych. I właśnie na wsi jest największe zużycie ziemniaków. Najmniejsze spożycie jest w gospodarstwach pracowniczych.

Według eksperta, perspektywicznie produkcja ziemniaków będzie spadać. Będzie także spadać konsumpcja i ich zużycie jako karma dla zwierząt. Będą one zastępowane przez zboża, do produkcji których jest dopłata dla rolników ze środków UE.


POWIĄZANE

Carrefour Polska kontynuuje rozwój nowego modelu współpracy z polskimi producent...

W związku ze stanowiskiem Lubelskiej Izby Rolniczej dotyczącym podjęcia działań ...

W tym roku aura była sprzyjająca dla producentów buraków cukrowych. Prawie w cał...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę