Advertisement

Polska wygrywa pomidorową bitwę o Anglię

14 grudnia 2004

Po wejściu do Unii Europejskiej skoczył nasz warzywny eksport, nie tylko na Wyspy. Polscy rolnicy szybko dostosowali się do nowych konsumentów.

- W przyszłym roku na angielskie stoły powinno trafić z Polski 8 tys. ton świeżych pomidorów. Za naszym pośrednictwem polscy producenci wyeksportują do Wielkiej Brytanii specjalnie wyhodowane rodzaje pomidorów. Planujemy też wysyłanie polskich ogórków szklarniowych i jabłek. Szykuje się bardzo duży eksport pieczarek - informuje Marta Lau z Tesco.

Już w tym roku polscy dostawcy wyeksportowali przez sieć Tesco ok. 2,5 tys. ton pomidorów. Firma zapowiada, że w przyszłym roku liczba ta zwiększy się blisko trzykrotnie. A eksportuje nie tylko Tesco.

- Całość tego eksportu robi już wrażenie. Zaznaczmy, że w zeszłym roku wysłaliśmy za granicę 240 ton pomidorów. To wzrost o ponad 10 razy! A Wielka Brytania to bardzo wymagający rynek. I bardzo dobrze płaci - nawet dwa razy więcej od średniej ceny europejskiej - podkreśla Jan Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. - Skokowo rośnie też eksport pieczarek. Stajemy się wręcz pieczarkową potęgą. W 2001 roku eksportowaliśmy 5 tys. ton tych grzybów, w pierwszych trzech kwartałach tego roku - 61 tys. ton. Taka liczba daje 73 mln euro! A optymiści mówią, że do końca roku eksport świeżych pieczarek sięgnie 100 tys. ton! - dodaje.

Wszystko przez to, że koszty pracy w Polsce są - w porównaniu z krajami UE - niskie, a jakość polskich warzyw świetna. - Unii opłaca się nas docenić, tym bardziej że jesteśmy elastyczni. Rolnicy potrafią zareagować na konkretne potrzeby rynku UE i dostosować do nich produkcję. Nasze uprawy nie są przy tym tak naszpikowane chemią jak produkcja z tradycyjnych rolniczych państw Unii - podkreśla wiceminister rolnictwa Andrzej Kowalski.

Przed decyzją o imporcie Anglicy przeprowadzili audyt polskich producentów. - Nasze pomidory dostały znakomite noty za zdrowotność (mała ilość stosowanych środków ochrony roślin), jakość (wysoki poziom standaryzacji) oraz cenę (konkurencyjna wobec pomidorów z innych europejskich krajów) - tłumaczy Marta Lau.

- Rynek brytyjski jest nieco inny od naszego, ale jesteśmy przygotowani na produkcję pomidorów specjalnie dla angielskich klientów - twierdzi Mieczysław Wilkowicz, prezes firmy Leonów koło Lublina, która jako jedna z pierwszych wysyłała próbny transport pomidorów do Anglii. Polscy producenci specjalnie dla angielskich klientów wyprodukują odmiany pomidorów o zdecydowanie mniejszych owocach, bo wyspiarze wolą małe (o średnicy od 47 mm do 57 mm, Polacy chętniej jedzą pomidory większe - od 57 do 82 mm średnicy).

Samo Tesco w Wielkiej Brytanii w ciągu roku sprzedaje ponad 27 tys. ton tylko pomidorów na wagę. Polskie warzywa w przyszłym roku mają stanowić 30 proc. z nich. Obok tego mają być sprzedawane w sklepach sieci w innych unijnych europejskich krajach.


POWIĄZANE

Specjalne komisje ds. szacowania strat z powodu wystąpienia klęsk żywiołowych pr...

Projekt ustawy, który reguluje pobieranie opłat za wysianie w gospodarstwie nasi...

Spośród ponad 150 winnic istniejących na Podkarpaciu blisko 60 proc. przyjmuje t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę